21 Şubat
Yorum Yap
#11621908

Aras Kargo Teslimat Yapmadı!

İstanbul Soğanlık şube Hepsiburada yolu ile yaptığım alışverişlerdeki hiçbir paketin teslimatını evime yapmadı. Şube çalışanları eve gelmeden geldik ama bulamadık mesajları ile durumu geçiştirmeye çalıştı. Sonrasında şubeyi arayıp ciddi bir şekilde neden yalan mesaj attıklarını eve gelmediklerini ve eve gelseler oturduğumuz yer lojman olduğu için kayıtlarda isimlerinin olacağını ifade ettiğimizde biz askeri lojman olduğu için askeriyeye teslimat yapmıyoruz dediler. Askeriyeye teslimat yapmamak ne demek?


Şu an Hepsiburada benim bilgim dahilinde tekrar paketimi Aras Kargo'ya vermiş. Kargomun teslim edilip edilmeme durumuna göre Lojmanda oturan diğer bu sıkıntıyı yaşayan kişilerle birlikte Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımızı şimdiden bildiriyorum. Gereği yapılıp sıkıntı ortadan kaldırılırsa bu durumun Aras Kargo değil sadece şube ile ilgili olduğunu düşüneceğiz ama sorun devam ederse bizde vereceğiniz cevaba göre gerekli yasal yolları takip edeceğiz.

Tuğba Tuğba 705 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuğba21 Şubat

    “Konu hususunda müşterimizden kargo bilgileri talep edilmiş olup bilgi dönüşüne istinaden gerekli aksiyonlar alınacaktır” Diye yanıt vermişsiniz. Yeni teslim edilecek kargonun Kargo numarası: 9611929314217. Ancak ben eski kargoların durumundan bahsedip yeni kargoya yapacağınız muameleye göre Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

  • Aras Kargo Temsilcisi21 Şubat

    Merhaba, Konu hususunda müşterimizden kargo bilgileri talep edilmiş olup bilgi dönüşüne istinaden gerekli aksiyonlar alınacaktır. Saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

  • Aras Kargo Temsilcisi21 Şubat

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler