Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Aras Kargo Teslimat Sorunu Yaşadığımız Tek Firma!

profile
Özlem
15 Kasım 2023 19:13
262

Bugün Aras Kargo'dan 'Trendyol 3016951877 teslimat ve 3537422809531 takip numaralı kargonuz yola çıkmıştır. Tahmini teslim süresi 2-4 iş günüdür. Http://krg.la/KRE8y1 B016' mesajı geldi. Herhangi bir kargo beklentimiz yoktu dolayısıyla. Akşam saat 16.30'da kayıtlı olmayan bir numara aradı, açtım ses gelmedi, kapatıp hemen arkasından iki kez daha aradım meşguldü. Sonra bir kez daha arandım ama telefon bir kere çaldı ve kapandı. Yine aradım meşguldü. Hemen arkasından 'kargonuzu şubeden alabilirsiniz' mesajı geldi. Mesaj sonrasında 4 kez daha üst üste aradım meşguldü. Sonunda döndüler ve 'kargoyu neden şubeden alıyorum' diye sorduğumda 'aradık açmadınız, şubeden alın' dendi. Bunu bana söyleyen arkadaş daha önce kargomuzu kaybetti, kapımıza gelip bize şikayetimizi geri çektirdi. Yine aynı kişi kargo getirdiğinde bizi aramak yerine görevliye kargo verip haber vermediğinden günlerce sitede kargo aradık. Yine şikayet etmedik. 'Ekmek parasıdır' diyerek. 

Şimdi gelelim asıl meseleye! Bu şahıs bana 'şubeden alın' derken ne şube ismi ne de kargo bilgisi veriyor. Bir sürü gelecek kargomuz var, müneccim miyiz de hangi şube ve hangi kargo olduğunu bileceğiz? Çağrı merkezini arıyorum, 'kargonuz görünmüyor' deniyor! Tekrar arıyorum, hangi şube olduğunu soruyorum 'Turgutreis Şubesi' diyor. Teslimat numarası soruyorum, cevap şu: 'Bilmiyorum, araçta malınız var'. Diyorum ki telefonunuz meşguldü, bu nasıl bir üslup? Aldığım cevap 'size hizmet vermeyiz bundan sonra' oluyor. Ya siz insanlarla dalga mı geçiyorsunuz? Ölüp bitiyoruz Aras Kargo bize hizmet versin diye! Bu şikayetin arkasına tüm telefon kayıtlarını da, gelen mesajları da ekliyorum ki herkes görsün diye. Firma tarafından aranmak istemiyorum, bu firmadan asla hizmet de istemiyorum. Kapımıza gelinirse durumla ilgili firmayı dava edeceğimi buradan bildiriyorum. 

Başka firmalarla bir kez bile sorun yaşamadık. Gecikmeli bir dönüş yapsaydık çalışan kişiye derdik ki tabii ki biz gidip alalım ama arandıktan hemen sonra dönüş yapıyoruz ve umursamaz bir üslupla cevap veriliyor. Gerçekten şaka gibi! Arama ve mesaj bilgileri ektedir.

Aras Kargo Teslimat Sorunu Yaşadığımız Tek Firma!
Aras Kargo Teslimat Sorunu Yaşadığımız Tek Firma!
Aras Kargo Teslimat Sorunu Yaşadığımız Tek Firma!
Aras Kargo Logo
15 Kasım 2023 19:13 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz.Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, müşteri temsilcimiz en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Sevgilerimizle, Aras Kargo

Aras Kargo Logo
16 Kasım 2023 13:44

Değerli Müşterimiz ; Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminize ilişkin tarafınızla telefon numaranız üzerinden iletişime geçilmiş olup çözüme yönelik işlemler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.Bizlere her türlü konuda , diğer çözüm kanallarımız olan 444 2552 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.araskargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da ulaşabilirsiniz. Sevgilerimizle, Aras Kargo

Benzer Şikayetler

2

Aras Kargo Gelmediği Halde Geldik Diyor

profile
Pinar
05 Nisan 16:56
134
Aras Kargo Gelmediği Halde Geldik Diyor
Aras Kargo Gelmediği Halde Geldik Diyor
Aras Kargo Gelmediği Halde Geldik Diyor
+2
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Ahmet
Ahmet

Aras Kargo yine mağdur etti. 5 gündür beklediğim kargoyu teslim etmediği gibi eğer şubeden almaz isem geri iade edilecek diye bir de tehdit ediyor. Yoldayız geliyoruz adresinizde misiniz diye mesaj atıyor sonrada şubeden almayı seçtiniz diye kargo hareketi güncellemesi yapıyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum. Kargo şubede başka yardımcı olabileceğim konu var mı diyor. Mevcut sorunu çözdü sanki.

Benzer Şikayet Yaz