Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
4
Çözüldü

Aras Kargo Teslimat Sıkıntısı Adres Hatalı

profile
Hamza
15 Haziran 2023
156
Hamza'nın Teşekkür Mesajı
“Ertesi gün yeni bir kargo teslimat kodu ve yeni bir kargo kodu ile kapıma getirildi. Teşekkürler...”

9 Haziranda 2023' te Trendyol ®'dan 2 adet sipariş verdim. Satıcının bir tanesi de Aras Kargo şirketi ile çalışıyormuş meğer dikkat etmemişim. Bilsem başka satıcıdan alırdım. Çünkü daha önce de teslimatta sorun yaşadım bunlarla. 14 Haziran saat 10.43' te kargonuz gün içinde teslim edilecektir dedikten sonra aynı gün akşam 19.41' de 2 saat içinde teslim edilecektir yazısı geldi ama gelen giden olmadı. Akşam 9 da kargo takibe bakınca açıklama kısmına 'adres eksik veya hatalı' yazmışlar. Pardon da biz beceriksiziz bulamadık diye yazmaya mı utandınız? Aynı gün Trendyol'dan verdiğim diğer siparişi Trendyol ekspress ® getiriyor da siz niye getiremiyorsunuz? Adres eksik veya hatalı imiş, yalana bak. Sizin adınıza ben utanıyorum nasıl böyle şeyler yaparlar diye. Yıllardır Trendyol'da kayıtlı olan adresim o benim ve onlarca sipariş verdim. Bugüne kadar. Madem eksik veya hatalı nasıl geldi. Bu zamana kadar onca kargo? Aynı gün aynı adrese Trendyol ekspress nasıl teslimat yapabildi? 4Kg'lik kargoyu (bir klavye mouse nasıl 4kg onu da anlamadım) aracım olmadan gelip almamı istiyorsunuz şubeden bir de. Müşteri hizmetlerini arayıp sizin kalitenizde insanlarla muhatap bile olmayacağım. Allahınızdan bulun. 15 Haziran sabah 5 itibariyle kargo takibe baktığımda böyle bir gönderi bulunamamaktadır diyor? Bu ne şimdi? Şubeden de mi gelip almim?

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 17 dk
Aras Kargo Logo
15 Haziran 2023 05:33

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz.Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, müşteri temsilcimiz en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Sevgilerimizle, Aras Kargo

Hamza
Hamza
17 Haziran 2023 12:54

Ertesi gün yeni bir kargo teslimat kodu ve yeni bir kargo kodu ile kapıma getirildi. Teşekkürler...

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Aras Kargo Nehir Şubesi Hizmet Memnuniyetsizliği

profile
Mine
3 hafta önce
1.902
"Öncelikle belirtmek isterim ki kargomu gidip kendim aldım. Zorunda kaldım çünkü bu duruma. Markaya 5 yıldız vermemin tek sebebi çözüm merkezinden Doğan beyin yaklaşımı. Aksi halde Nehir şubeye gittiğimdeki yaklaşımı hiç beğenmedim. Yani işlemleri kendi inisiyatifleri doğrultusunda yaptıklarını açık açık dile getirdiler. Biz istersek ararız, istemez isek aramayız, zorunluluğumuz yok! Ya da dağıtıma çıkarıp çıkarmak yine bizim inisiyatifimizde gibi söylemler ile karşılaştım ve bu çok üzücü. Bana göre işler ya da işlemler bir prosedür ya da yönetmelik doğrultusunda yapılmalı. Yine de sadece Nehir şube personelinin yaptığı tutumu tüm Aras Kargo şirketine bağlamak istemediğim için bunları yazmak istedim. Doğan beye ve Zehra hanıma teşekkürler. İletişme geçip oldukça nazik davrandılar."

Aras Kargo Muğla Vasat Hizmet Vasat Şube

profile
İlayda
3 hafta önce
263

Gördüğüm en vasat kargo şirketi! Bir kargoyu 1 haftadır dağıtıma çıkarıp kafalarına göre teslim edemedik yazıyorlar. İlk gün dağıtıma çıkarıldığına tüm gün evdeydim ve kimse kapıyı çalmadı, bir gerekçe bildirilmeden teslim edilemediye düştü. Sonrasında 3-4 gün (2 iş günü) bekletip bir daha dağıtıma...

1

Aras Kargo Kargom Hala Seymen Çıkış Şubesinde

profile
İrem
30 Ocak
240

Trendyol'dan kitap siparişi verdim. Trendyol satıcısı Ankara Seymen Aras Kargo şirketine teslim etmesine rağmen Kargom bir haftadan beri orada kaldı Normalde teslim tarihi 1 hafta önceydi fakat hala kitabım çıkış şubesinde. Rica ediyorum yardımcı olun daha kaç hafta daha bekleyeceğim kargomu?!

Aras Kargo Kargom Hala Seymen Çıkış Şubesinde
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 17 dk
Benzer Şikayet Yaz