14 Ocak
Yorum Yap
#11445264

Aras Kargo Şubenin Yanlış Etiketlemesi!

Sipariş ettiğim ürünlerin Aras Kargo ile cuma günü gelmesi gerekiyordu fakat benim kargo paketim şubede çalışan kişinin yanlış etiket yapıştırması nedeni ile başka bir adrese gitmiş. Telefon açıp sizin adresi bulamıyorum dediğinde yanlış ilçede bir adrese gittiği anlaşıldı ve kargo benim doğru olan adresime yönlendirildi. Cumartesi günü ise evde olmama rağmen eve geldik yoktu şeklinde bir ibare konulup kargo şubeye bırakılmış, şimdi ise adresime kargoyu getirmiyorlar. Ne zaman Aras Kargo ile bir paket gelse ya geri gidiyor ya da şubeye gidip almak zorunda kalıyorum. Telefonlarına da hiçbir şekilde ulaşılamıyor.

Dicle Dicle 129 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Dicle15 Ocak

    Benimle iletişime bile geçilmedi! Otomatik cevap yazıp yayınlıyorlar.

  • Aras Kargo Temsilcisi14 Ocak

    Merhaba, Konu hususunda müşterimizden kargo bilgileri talep edilmiş olup, bilgi dönüşüne istinaden gerekli aksiyonlar alınacaktır. Saygılarımızla. www.araskargo.com.tr ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

  • Aras Kargo Temsilcisi14 Ocak

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler