Aras Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sena'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Aras Kargo Siparişim Tarafıma Teslim Edilmedi!

165görüntüleme
Sena
Sena 01 Aralık 2020 14:54

27.11.2020'de bu kurye numarası 0530 899 65 ** beni aramış. Fakat görmedim. Sisteminizde kargo takibine baktığımda teslim edilmeme nedeni alıcı adreste bulunmuyordu. Fakat her gün evdeyim. Kurye kapıyı çalmak yerine sadece 1 kere aramış. Müşteri hizmetlerini 3 gündür arıyorum fakat 3 gündür sistematik arıza olduğunu, daha sonra aramam gerektiğini ya da Kozyatağı şubeyi aramam gerektiği söylendi. Fakat şubeye de ulaşamıyorum. Bu durumdan şikayetçiyim. Kargom Bostancı şube yerine Kozyatağı şubede bulunuyor. Müşteri hizmetleri 3 gün içinde kargomu elden teslim almazsam geri gönderileceğini söyledi. Hala şubeye ulaşamıyorum. Lütfen ürün evime gönderilsin ya da Bostancı şubesine teslim edilsin. Konu hakkında bir an önce desteğinizi rica ediyorum.

Aras Kargo Logo
Aras Kargo01 Aralık 2020 16:53

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinizi değerlendirmeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

Sena
Sena01 Aralık 2020 22:01

Yazık, bu kadar uğraştığıma. Hiçbir şekilde destek olmadığınız için teşekkürler. Bugün müşteri hizmetlerine 5 defa aramama, size buradan yazmama ve Instagram'dan official hesabınıza mesaj atmama rağmen konuyu yinede çözemediniz. Sizin gibi kurumsal bir firmanın bunu yapması yakışık almadı. Kargomu geri gönderiyorlar, şikayetçiyim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler