15 Eylül
Yorum Yap
#10908817

Aras Kargo Siparişim Hakkında Bilgi Alamıyorum!

11.09.2018'de gönderilen kargo bilgilendirme mesajında ve sistemlerinden sorguladığım bilgilere göre kargom 11.9.2018 tarihinden beri şubeme gönderilmek için yolda görünüyor. Ancak şube hala ulaşmadığını hatta İstanbul'da dahi olmadığını söylüyor. Şubeme sadece giderek ulaşabiliyorum telefonları sürekli meşgul, çağrı merkezi müşteri temsilcileri de sürekli meşgul, görüşebileceğim bilgi alabileceğim kimseye telefon ile ulaşamıyorum. İnternet üzerinden ulaşmak istediğimde de formu bir türlü gönderemiyorum, her seferinde sistemde problem olduğu bilgisi çıkıyor. Günlerdir durum aynı.

Özlem 40 Okunma

Cevaplar

  • Özlem18 Eylül

    Aras Kargo firmasından kimse konu ile ilgili sözlü ya da yazılı bana ulaşmadı ve hala kargom gelmedi.

  • Özlem16 Eylül

    Günlerdir çocuğumun okul kitaplarının gönderildiği kargoyu beklediğim bununla ilgili defalarca arayıp ulaşamadığım halde kargo web sayfasında teslim bilgisine alıcıya ulaşamadıkları bilgisini yazmışlar. Belirtilen tarihte hatta öncesinde bile 11.09.2018 tarihinden itibaren ev boş bırakılmamış gelen kargo yetkilisi olmamıştır. 15.09.2018 cumartesi günü 2 kez gelindiği iddia edilmekte buna dair not bırakıldığı iddia edilmektedir. Ancak bütün gün özellikle kargoyu beklediğimiz için evde olmamıza rağmen kargo yetkilisi gelmemiştir. Aras Kargo web sayfası online şikayet girişi yapmaya çalıştığımda hala hata vermektedir. Gereken kişilere şikayetimin iletilmesi, gereğinin yapılması dileğiyle.

  • Aras Kargo Temsilcisi15 Eylül

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler