sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Aras Kargo Sipariş Teslimatlarının Yapılmaması

Murat Murat15 Ekim 19:26

İstanbul Maltepe Aydınevler Mahallesi'nde bulunan askeri loj. İkamet etmekteyim. İnternetten sipariş vermiş olduğumuz ürünleri, Aras Altıntepe şubesi dağıtım aracı tarafından bizlere ulaştırılamamaktadır. Ürünleri hiçbir şekilde teslim alamıyoruz. Ancak kendimiz Şb... Gidersek alabiliyoruz. En son Trendyol'dan sipariş verdiğim 880522480830 takip numaralı malzemeyi dağıtım aracı nizamiye getirmeden ve beni aramadan iade işlemi yapmış. Bu durumla ilgili Altıntepe şube müdürü o****beyle görüştüğümüzde ürünün 15.12.1020 tarihinde iade olduğu bilgisine ulaştım. O****bey 14 12 1020 tarihinde Aras Kargo merkez tarafından ve Altıntepe şubesinin cep telefonuna atılan 5 mesajları göstererek ürünün 15.10.2020 tarihinde yani bugün mesai saatleri içerisinde eline ulaştıracağım bilgisi verildiğini bu konuyla ilgili dağıtım yapan arkadaşa telefon numaramdan aranmadığı mı ve daha önce 2 defa da aynı durumda karşılaşarak kargolarınızı Altıntepe şubesine giderek aldığımı yaşadığımız mağduriyetle ilgili nasıl bir işlem yapılacağını sorduğumda, dağıtıma çıkan aracın beni mutlaka aramış olduğunu telefonumun arama kaydına bakmamı rica etti. 

Ben de kendisinin ve çalışan 2 personel yanında, telefonumdan arama kaydını açarak, teslimattaki dağıtım yapan telefonu tuşladım. Dağıtımdaki kişinin taşımış olduğu telefon numarası en son 13 Ağustos 2020'de arandığımı gördüler. O*** beye  ve yanındaki bayan arkadaşa kargo teslimat yapan arkadaşların dağıttıkları parça başına ücret aldıkları için, nizamiyeden içeri alınmadıklarından, nizamiye Park ederek bizleri arayıp malzeme teslim ettiklerinde zaman kaybına uğradıklarını, bekledikleri zaman içerisinde, dışarıda daha fazla insana kargo dağıtım yapıp, daha çok ücret almak için bizleri aramayıp 6 tepe şubesinden almamız için mesaj attıklarını ilettim. Ancak Altıntepe şubesi tarafından hiçbir tepki gösterilmedi. Bir sonraki kargo geldiğimde bana direkt ulaşabilecekleri tel. Nu. Verildi.

Yaşadığımız mağduriyetle ilgili ne yapılacağı konusunda hiçbir bilgi vermedi. Konu ile ilgili Aras Kargo müşteri hizmetlerini aradığımda hiçbir müşteri temsilcisine ulaşabileceğim yönlendirmeli karşılaşmadım. Aras Kargo şikayet bilimi ile ilgili bir birime de kişinin bana bu konuyla ilgili başlamasını bekliyorum. Dağıtımı yapan personelin sipariş vermiş olduğum ürünü telefonla beni aramadan ya da bilgi vermeden neden iade edildiğini bilgisini verecek ya da hesap soracak Aras Kargo firması per. Ulaşamıyorum. Şikayetçiyim. 5531333888.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Aras Kargo Logo Aras Kargo 6 gün önce

Sevgili Müşterimiz, Aras Kargo olarak bugün itibariyle Şikayetvar platformunda aktif olarak yer almaya başladığımızı ve şikayetlerinize olabilecek en kısa sürede cevap vereceğimizi bildirir; Daha önce yaşadığınız şikayetiniz için üzgün olduğumuzu ve memnuniyetiniz için tüm gücümüzle çalışacağımızı bilmenizi ister, Sağlıklı günler dileriz. Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 2552

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler