Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Aras Kargo Sabah Şubesinin İşini Yapmaması

profile
13 Ocak
752

Aras Kargo Başakşehir sabah Şubesi Hepsiburada ® siparişimi 11 Ocak 2023 te teslim etmesi gerekirken 13 Ocak 2023 saat 17.13 itibari ile hala teslim etmedi. Her gün SMS geliyor kargonuz dağıtıma çıktı, sonra tekrar SMS 2 saate adresinize getiriyoruz linkle onay alıyorlar. Akşam oluyor gelen giden yok, sorgulamaya bakıyorum gayet merkezi bir yerde ve cami ile aynı binada olan adresimizi bulamadıkları ve telefonla ulaşamadıklarını içeren bir mesaj görüyorum. Diğer bütün kargo şirketlerinin kolayca bulduğu adresi Aras Kargo bulamıyor bir türlü. Telefon etme gibi huyları yok ama sisteme yalan yanlış bilgi girme huyları harika. Merkez Müşteri hizmetleri numarasında telesekreteri aşmak gibi bir durum söz konusu değil, şubeye ulaşmak imkansız. Kargonun Aras olduğu her siparişte sorun yaşamaya başladım. Bundan sonra siparişlerde kargo Aras yazıyorsa başka bir yerden alacağım. Bu kadar ciddiyetsiz bir firma görmedim.

Bu mesaja da büyük ihtimalle otomatik cevap yazacaklar ve telefonlarını ekleyecekler. Ulaşamadıktan sonra telefon eklemenin bir anlamı yok. Diyecek çok şey var ama susmayı tercih ediyorum. İnsanları önemsiz canlılar yerine koyan bu tür firmalara devletin bir yaptırım uygulaması, e-ticaret sitelerinin bunlarla çalışmaması gerekir.

Aras Kargo Sabah Şubesinin İşini Yapmaması
Aras Kargo Logo
13 Ocak 17:45

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz.Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, müşteri temsilcimiz en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

Aras Kargo Logo
14 Ocak 11:05
Fatih
14 Ocak 15:19
Aras Kargo Sabah Şubesinin İşini Yapmaması

Bugün Aras Kargo Müşteri Hizmetleri aradı, sorunu çözeceklerini söylediler, Kargoyu şubeden kendimiz almaya gidecektik ki SMS geldi dağıtıma çıkarılmıştır diye, gittiğimizde orada olmaz diye vaz geçtik, saat 15.15 te sorgulama sayfasına baktığımda aynı mesaj "Adres yanlış/yetersiz olmasından dolayı teslimatı yapılamamıştır." Adres merkezi bir yerde ve çok bilinen bir cami binasında. Bulamıyorlarmış, 150 yıl önce bulunan telefonu kullanmayı akıl edemiyorsunuz. Kendileri getirmiyorlar, bizim almamızı da attıkları SMS ile engelliyorlar. Merkezlerinin kendi şubelerine sözü geçmiyor.

Fatih
16 Ocak 23:10
Aras Kargo Sabah Şubesinin İşini Yapmaması

Bugün de teslim edilecek mesajı geldi. Sonra 2 saat içinde geliyoruz mesajı geldi ama sadece mesaj geldi. Kargonuz yine aynı bahane ile gelmedi.

Fatih
17 Ocak 15:28

Nihayet bugün ürünü getirmek akıllarına geldi ve teslim ettiler.

Benzer Şikayetler

1

Aras Kargo Kayıp Ürün Şikayet

profile
01 Haziran
222

27.04.2023 tarihinde Modasena iade edeceğim ürünü yanlışlıkla modaselvime gönderdim fark edip aradığımda bana Aras Kargo'ya 02.05 2023 tarihinde bu 202304290846 numaralı tutanak seri numarası ile geri gönderdiklerini söyledir. Takip kodu olmadığını tutulmadığını belirtiler bir aydır ürün kayıp ortad...

Aras Kargo Kayıp Ürün Şikayet
1

Aras Kargo Yanlış Teslimat Ve Ulaşamama Problemi

profile
15 Nisan
52

Kargom farklı bir kişiye teslim edilmiş ve numara takip edilebilir değil. Kime teslim edildiği hakkında fikrim yok. Aras Kargo müşteri hizmetlerine bağlanılamıyor. Şikayet ilettim müşteri temsilcisine ulaşamıyorum, şubeye ulaşamıyorum. Kargomun nerede olduğunu bilmiyorum.

1

Aras Kargo Karıştırılan Kargo Paketleri

profile
03 Nisan
19

30 Mart 2023 tarihinde Aras Kargo'ya verdiğim 3048590742345 takip numaralı kargomla LCW iade kargomu karıştırmışlar. Alıcılara yanlış kargolar gitmiş. İvedilikle yanlış gönderilen kargomun tarafıma ulaştırılmasını istiyorum. Özellikle belirtildiği halde nasıl böyle bir karışıklık yaşanıyor anlamıyor...

Aras Kargo Ürünüm Yanlış Kişiye Ulaştırıldı!

profile
04 Ekim 2022
140

İstanbul'dan Trendyol'dan 07.09.2022 tarihinde sipariş ettiğim 2019854275 teslimat numaralı, 2689551498860 kargo takip numaralı ürünüm 14.09.2022 tarihinde Zonguldak şehrinde bulunan (ale****) (bayan) adlı yanlış kişiye ulaştırıldı! 20 gündür Aras Kargo ve Trendyol ile iletişime geçiyorum. Her sefer...

Aras Kargo Ürünüm Yanlış Kişiye Ulaştırıldı!
Aras Kargo Ürünüm Yanlış Kişiye Ulaştırıldı!
Aras Kargo Ürünüm Yanlış Kişiye Ulaştırıldı!
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 38 dk 24 sn
Benzer Şikayet Yaz