Aras Kargo Personel Hatası Yüzünden İade Ürünüm Rehin Tutuluyor

Hanife Hanife03 Temmuz 00:08

Puma'nın internet sitesinden bebeğime aldığım ayakkabının numarasının uymaması üzerine, Ürünü hiç kullanmadan faturası ve kutusu ile iade etmek için markanın resmi sitesinde yer alan şartları yerine getirerek evimize en yakın Aras Kargo (Sefaköy) şubesine gittim. Kutu ve fatura ile gittiğim kargo şubesinde çalışan iade olduğunu duyunca sisteme giriş yaptı. Benden "kesinlikle iade adresi istemeden" ürünün iadesi için kargo girişini yaptı. Barkodun fotoğrafını çekmemin yeterli olduğunu söyleyerek işlemi bitirdi. Günlerce Puma'dan dönüş olmadı. Kargo hareketlerine bakınca ürünün teslim edilememesi sebebiyle tarafıma gönderileceğini okudum ve derhal müşteri hizmetlerini arayarak bilgilendirdim. Sonrasında ürün aynı kargo şirketi ile tarafıma iade olarak geri geldi. Ürünü istemediğimi, bizzat iade talebinde bulunduğumu söyleyince kargo şirketi yeniden şubeye götürdü iade için. 

Günlerce kargomdan haber gelmeyince eşim şubeye uğradı gidişatı öğrenmek için. Kargonun yanlış adrese gönderilmesi sebebiyle kabul edilmediğini, yanlış adrese gidip gelirken yolda çıkan kargo ücretini ödemeden ürünümüzü bize vermeyeceklerini ya da yeniden iade sürecini başlatmayacaklarını söylediler. Eşim adresi kendilerinin yanlış yazdığımı ve kargonun gidip dönmesinin bizim hatamız olmadığını söyleyerek duruma karşı çıkınca, kargo çalışanı hanımefendi, ben kargoyu teslim ettiğim anda bana defalarca adres sorduklarını iddia etti. Oysaki ben teslimatı gerçekleştirirken kendisi içeri maskesiz giren bir müşteriyi azarlamakla meşguldü. Asla ve asla kendisiyle muhatap olmadığım gibi hiçbir çalışan da bana iade adresi sormadı. Kendileri direkt sisteme giriş yaptılar.

Çalışanların bu denli rahat bir şekilde yalan söylediklerini görünce kamera kayıtlarında her şeyin olduğunu, kendi hatalarını kabul ederek ücret talep etmemeleri gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ama yine de kabul etmediler. Ürünümüzü rehin tutuyorlar. Çirkince davranış şekilleri yetmiyormuş gibi sürekli yalan söyleyip hatayı bize yıkmaya çalıştılar. Son derece itici bir üslup, umursamaz bir tavır ile bizi başlarından savmaya çalışarak başka müşterilerle ilgilendiler. Hem çalışanların bu çirkin tavırlarından hem de kendi hataları yüzünden benden para talep edip, ürünümü rehin tutmalarından ötürü her türlü Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler