13 Mart
Yorum Yap
#11710795

Aras Kargo Ortadağ Şubesi Sorunu!

N11 sitesinden bir ürün aldım, 11 Mart’ta eve teslimat yapılacağı belirtildi. Kayıtta adresim posta koduna kadar yazılı, telefonum da var. Teslimatı yapacak olan şirket Aras Kargo. 11 Mart’ta siteye girilen not:” adres yanlış/yetersiz”. 12 Mart’ta girilen not:” alıcı kargoyu kabul etmiyor”. 13 Mart’ta 2 kez daha aynı not girilmiş. Aras Kargo’nun çağrı merkezini arıyorum “kargonuz Ortadağ şubesinde oradan gelip almanız gerekiyor” diyorlar. Dalga geçer gibi hem adresime gelmiş gibi yalan söyleyip saçma bir not yazıyorlar hem de benim gelip almam gerektiğini, almazsam geri göndereceklerini söylüyorlar.


Bir daha teslimata çıkaramıyorlarmış. Salı günü 2, çarşamba günü 1 şikayet kaydı oluşturuyorum, kimse aramıyor. Böyle de müşteri memnuniyetine önem veren bir firma. Satıcı firmayla iletişime geçiyorum kargoya ulaşıyorlar “adres yanlışmış, kargo Ortadağ Şubesinde paket tekrar dağıtıma çıkarılamaz” yanıtını alıyorlar ve bana iletiyorlar. Satıcı yardımcı olmak için “paket bize gelince tekrar size ulaştırmak için acil göndereceğiz” diyorlar. Aras Kargo’nunki nasıl bir çalışma anlayışıdır anlayamıyorum. Aras Kargo Ortadağ Şubesini edebildiğim her yere şikayet edeceğim. Bir daha da asla Aras Kargo kullanan bir siteden/satıcıdan alışveriş yapmayacağım. Şirket politikanız yalan söylemek olmamalı!

Manolya Manolya 349 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Aras Kargo Temsilcisi13 Mart

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler