Aras Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aras Kargo Kötü Bir Kargo Firması

343görüntüleme
Serap
Serap 31 Ağustos 2020 15:27

35403407123 takip numaralı alıcısı olduğum kargom ayın ortasından beri gelmedi. Zarar tazmini denilerek şubede bekletilip dağıtıma bile çıkarmamışlar. Süreyyapaşa şubeye mevcut numaradan asla ulaşamıyorsunuz. Müşteri hizmetlerinde oturan lakayıt kişilerde yanlış bilgi veriyor. Süreyyapaşa'dan alırım göndermeyin dediğim halde kargomu çıkış şubesi Mimaroba'ya göndermişler.

Mimaroba şubesi ve Süreyyapaşa şubesi de kargomu ulaştırmak yerine aralarında top oynuyorlar kendilerine göre not düşüp kargo için ne alıcı ne de göndericiye dönmüyorlar. Ne bu rahatlık be! İşlem yapamam diyenler o koltuklarda neden oturuyor? Ne kötü bir kargo firması. Ben peşine düşmesem umurlarında değil adamların. Sonuç yardımcı olmak yok! Hem mağdur ol hem uğraş. 

Aras Kargo Logo
Aras Kargo24 Kasım 2020 15:12

Sevgili Müşterimiz, Aras Kargo olarak bugün itibariyle Şikayetvar platformunda aktif olarak yer almaya başladığımızı ve şikayetlerinize olabilecek en kısa sürede cevap vereceğimizi bildirir; Daha önce yaşadığınız şikayetiniz için üzgün olduğumuzu ve memnuniyetiniz için tüm gücümüzle çalışacağımızı bilmenizi ister, Sağlıklı günler dileriz. Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 2552

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler