20 Şubat
Yorum Yap
#11613556

Aras Kargo Kişilerden Haksız Yere Ücret Alıyor!

07.01.2019'da arkadaşım bana İstanbul Kule şubesinden Eskişehir Tepebaşı şubesine kargo gönderiminde bulunmuştu. Kargo elime ulaşmadığından Aras Kargo'nun internet adresine girip kargomun nerede olduğunu bulmaya çalıştım. Gördüm ki kargom 2 gün Tepebaşı şubesinde beklemiş ve gerisin geriye İstanbul kule şubesine gönderilmiş. Tepebaşı şubesinden de şikayetçiyim. 2 gün bekliyor ve hiçbir şekilde telefonla aranmadım. Arayıp kargonuz burada almayı düşünmüyorsanız geri gönderilecektir demeleri gerekmektedir. Aras Kargo'yu aradığımda gönderilen saatte evde olduğumu belirttim. Oradan gelen yanıt gün içerisinde dağıtım yapılıyor internet saatini baz almayın denildi.


Telefonla aranmıyor, eve geldiklerine dair kağıt bırakılmıyor. Sorduğumuzda da böyle bir hizmetlerinin olmadığı dile getiriliyor. Diğer kargo şirketlerinde böyle hizmetlerin olduğunu dile getirdim. Benim bu kargodan haberim olmadığını sorarak öğreniyorum. Gönderen arkadaşım bu konuda mağdur oldu. Hem İstanbul'dan kargo ücreti vererek hem de kargoyu geri almak için ücret vererek mağdur olmuştur. Kargo şirketini arayarak haksız kazanç sağladığınızı düşünüyorum. Bu konuda mağduriyetimizin giderilmesini ücretin geri iade edilmesini istiyorum dedim. 2 kez arandım. 5 kezde mesaj atıldı.


Sözüm ona kısa sürede geri dönüleceği bilgisi verildi. Sürekli mesaj gönderilmekte. Çözüm odaklı çalıştıklarını düşünmüyorum. Haksız kazanç sağladıklarını düşünüyorum. Arkadaşım Aras Kargo'dan alıp diğer kargo şirketine verdi. Bir gün sonra kargom elime geçti. Konu hakkında en kısa zamanda mağduriyetimin giderilmemesi halinde gerekli yerlere şikayet edeceğim. Kesinlikle Aras Kargo'yu kullanmayı düşünmüyorum.

Ayşe Ayşe 2.428 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Aras Kargo Temsilcisi20 Şubat

    Merhaba, Konu hususunda müşterimizden kargo bilgileri talep edilmiş olup bilgi dönüşüne istinaden gerekli aksiyonlar alınacaktır. Saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

  • Aras Kargo Temsilcisi20 Şubat

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler