Aras Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Aras Kargo Kargoyu Dağıtmamak İçin Yalan Yanlış Bildirim

294görüntüleme
Leon
Leon 26 Kasım 2020 16:07

Dün itibariyle Kozyatağı şubesi kargom için müşterimizin adresinde tanınmaması nedeniyle teslim edilememiştir diye kayıt açmışlar. Sonrasında sanki gelip doğru adresi ve beni bulmuş gibi kargonun kabul edilmesi nedeniyle teslim edilememiştir diye kayıt açmışlar. Bugün ise alıcı müşterimizin talebi üzerine şubeden teslim edilecek diye kayıt açmışlar. 

Pes diyorum size. Bu kadar yalan beyanı arka arkaya nasıl sıralayabildiniz acaba? Birincisi ben 15 senedir aynı adreste yaşıyorum ve gönderici firma ile görüştüm adresimi teyit ettim. Hata yok. İkincisi sanki gelip kuryeniz benimle görüşmüşte ben kargoyu kabul etmemişim gibi yalan yanlış bir bilgi ki hiç öyle bir şey yok. Ben çalışan insanım. Ev adresimde bulunmuyorum. Gönderici yanlışlıkla ev adresime göndermiş paketi. 

Yani kuryenizin benimle görüşmüş olma şansı yok ve benim paketimi kabul etmemek gibi bir şey deme şansım yok kendisine. Üçüncüsü benim Herhangi bir talebim olmadan, benimle görüşülmeden şubeden gelip alacağıma dair bilgi girmiş olmanız ise tam bir saçmalık. Gerçekten saçmalama da son nokta bu artık. İşinizi doğru düzgün yapın. Yalan beyan yapmayın. Hizmet verin. Sizin göreviniz ve iniz bu!

Aras Kargo Logo
Aras Kargo26 Kasım 2020 16:11

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinizi değerlendirmeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler