12 Haziran #10552020

Aras Kargo Kargonun Neden Teslim Edilmediği Öğrenilip, Tarafıma Geri Dönüş Yapılacaktı Yapılmadı!

Dün çalışmakta olduğumuz kargo firması Aras Kargo'nun "günaydın" hizmetinden faydalanmak istemiştik. Gönderimizin bugün sabah saat 10.00'da teslim edileceği söylendi. (Bursa -pilotsanayi) ancak bugün (12:00) aradığımda kargonun hala teslim edilmediğini öğrendim. Ardından karşı şube ile görüşülüp, kargonun neden teslim edilmediği öğrenilip, tarafıma geri dönüş yapılacaktı. Ancak tabi ki böyle bir geri dönüş yapılmadı. 2 saat sonra tekrar aradığımda ise gönderi hala teslim edilmemişti. Bunun üzerine faturalandırma yaparken günaydın hizmet bedeli olarak değil normal firma anlaşmasındaki fiyatın uygulanması talep ettik. Çünkü Bursa'dan İstanbul'a gönderilen bir gönderi normal taşımacılıkla zaten öğleden sonra 15.00'te teslim ediliyordu. Günaydın hizmeti kullanmanın bir anlamı kalmamış oldu. Bunun üzerinde pilot sanayi şubesi genel müdürlükle görüşüp, geri dönüş yapacaktı. Yapılmadı.

Ayşegül 313 Okunma

Cevaplar

  • Ayşegül13 Haziran

    Dün şikayetim üzerine Aras Kargo müşteri hizmetleri tarafından arandım. Fakat kendisine "kargo ne zaman teslim edilmiş" diye sorduğumda cevap veremedi. Şubeyle görüşüp döneceğim dedi ancak yine geri dönüş yok.

  • Aras Kargo Temsilcisi12 Haziran

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön