Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Aras Kargo Kargomu Kimliği Belirsiz Birisine Vermiş

profile
04 Haziran
306

3063286595734 takip numaralı kargo Aras Kargo tarafından bilinmeyen bir kişiye teslim edilmiş ve ortadan yok olmuş durumda, muhatap yok ortada paketim yok. Ben evde yokken telefonuma mesaj geldi, kargo kendisine teslim edilmiştir diye, telefonuma teslimat kodu gelmedi ve benim imzam ya da kimliğim olmadan kimliği belirsiz birisine almış ya da firma kargomu kaybetti hiçbir fikrim yok. Bu konu hakkında geri dönüş istiyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 38 dk 8 sn
Serkan
04 Haziran 20:26

Ürünün teslim edildiği saatte iş yerinde çalışıyordum ve giriş çıkış saatleri imza ile belgelidir, ispatım var, kargo teslimi sırasında gelmesi gereken SMS kodu bana ulaşmadı ve sistemde teslimat bilgilerinde yazan t. C. Kimlik numarası da bana ait değil, teslimatı yapan çalışan ürünümü kime verdi? Kargom kimin elinde? Zararımı kim tazmin edecek?

Aras Kargo Logo
04 Haziran 20:29

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz.Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, müşteri temsilcimiz en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

Serkan
07 Haziran 10:54

4 gün oldu, hiçbir cevap yok, şubeden aradılar paketi ortalık bir yere atıp gittiklerini itiraf ettiler ama bir geri dönüş henüz almış değilim, muhatap yok başvuru yapılacak bir birim yok, Aras Kargo gerçekten şaşırtmıyor. Siz işinizi yapmadınız ama ben zarar gördüm, demek ki sizden uzak durmamız gerekiyor.

Aras Kargo Logo
07 Haziran 11:02
Serkan
10 Haziran 20:09

Öncelikle firmanızı kullandığım için ben özür dilerim, beni sizden özür dileyecek hale getirdiniz. Kargomu kaybeden şube çalışanı aradı ve dalga geçer gibi paketimi kaybedişini anlattı, ürün 2. El olduğu için faturası yok ve bu yüzden hiçbir söz hakkım yok, beni çaresiz ve mağdur halde ortada bıraktınız, size yakışanı yaptınız, bu yazımı okuyan herkese sesleniyorum, benim başıma gelmez diye düşünmeyin, benim geldi ortada kaldım, ben öğrenciyim para biriktirip aldığım paketimi kaybettiler ve cevap bile vermediler siz yaşamayın.

Benzer Şikayetler

Aras Kargo Sipariş Teslim Edildi Gözüküyor Ama Edilmedi

profile
3 hafta önce
185

Ürün teslim edildi. Gözüküyor ama teslim edilmedi. T. C. Kimlik numaramı yazmışlar ismimi de ancak ne ürün geldi ne de ben teslim aldım ürün nerede arıyorum cevap veren yok lütfen birisi şu konuya açıklık getirsin ürün hala elime ulaşmadı. Cevap verende yok teslim edildiği saatte de evimde kimse yok...

Aras Kargo Sipariş Teslim Edildi Gözüküyor Ama Edilmedi

Aras Kargo Ürünüm Teslim Edildi Diyor Ama Bana Ulaşmadı

profile
26 Ağustos
41

Ürünüm teslim edildi diyor ama elime ulaşmadı. Adrese ne teslim edildi ne de getirildi ayrıca t. C. Kimlik no bile bana ait değil. Nasıl teslim edildi diye bana mesaj gelebiliyor ve hiç kimseye bu hata için ulaşamıyorum, kötü bir durum. Müşteri hizmetleri asla yok yani.

Aras Kargo Teslim Edildi Yalanı

profile
25 Temmuz
142

11 Temmuzda teslim edildiği gösterilen siparişim tarafımdan teslim alınmadı ve teslim alan kisinin t. C. Kimlik numarası bana ait değil. Üstelik herhangi bir telefon ile bilgilendirme de yapılmadı. 1 haftadır düzenli aralıklarla kargo şirketini arıyorum ve denilen tek şey işlem başlatıldı. Az önce a...

1

Aras Kargo Kargo U Kaybetti

profile
22 Haziran
230

Aras Kargo Koşuyolu şubesi 19 Haziran Pazartesi günü saat 21.06 da kargomu tu... Ka... İsimli birine teslim edilmiş olarak bildirim geldi. Kargo resmi bir kuruma teslim edilecekti. Bu saatte orada birinin olması mümkün olmadığı gibi belirtilen isimde kimseyi tanımıyorum Teslim alan kişi tanıdık deği...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 38 dk 8 sn
Benzer Şikayet Yaz