11 Ekim 2017 #9681483

Aras Kargo Kargo Poşetinden Ürün Kaybolması

LCW'den alınan üç parça bayan kıyafetinden en pahalı olanı kargo poşetinden alınmış ve kargo poşeti tekrar Aras Kargo logolu amblemli bantla kapatılmış. Kargoyu evde olmama rağmen iki gün boyunca adreste ulaşılmadığından şubeye gönderdikleri için akşam saat 16 küsürde şubeden teslim alıp çıktım. Bayan kıyafeti olduğu için kontrol etme gereği duymadım. 18:20 gibi kargoyu açtığımızda resimde eklenen manzarayla karşılaştık. Mesai saatleri dışı olduğu için tel den ulaşamadım bir yere. Sabah şubeye gittiğimde teslimat gerçekleştiği için bir şey yapamayız Genel Müdürlüğü arayın dediler. Arayıp çağrı bıraktım bakalım geri dönüş yapacaklar mı?

Mehmet 1.044 Okunma

Cevaplar

  • Mehmet13 Ekim 2017

    İlginiz için teşekkürler. Sorunumun çözülmesi esas çözüm değildir. Önemli olan bu tür olaylara mahal veren insanları bünyenizde barındırmamanızdır.

  • Aras Kargo Temsilcisi11 Ekim 2017

    Merhaba, gönderici firma kurumsal takibimizde olan kurumsal bir müşterimiz olup, şikayet gerekli aksiyonların alınması adına kurumsal müşteri temsilcimiz ile paylaşılmıştır. Müşterimize gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön