11 Nisan
#11832130

Aras Kargo İnternet Mağduriyeti!

Aydınlı Grup web sayfası görünümü ile ürün satışı yapılan bir adresten alışveriş yaptım. Teslimat kapıda ödeme ile yapılacaktı. Kargo şirketi ile kapıya gelen koliden şüphelendiğim için kargonun ücretini ödeyebileceğimi ancak ürünü kontrol etmeden parasını ödemek istemediğimi yetkiliye bildirdim. Ancak kargo yetkilisi önce ödemeyi yapmam gerektiğini sonra ürünü kontrol edebileceğimi söyledi. Faturasının görünmediğini kontrol etmem gerektiğini söylediğimde faturanın teslimatın içinden yani kolinin içinden çıkabileceğini belirterek kendisinin de zor durumda kalacağını söyleyerek bana ödemeyi kredi kartı yolu ile yaptırdı. Ve sonuç mağdur edildik.


Şimdi ne olacak diye sorduğumda yapacak bir şey olmadığını ödemenin hemen karşı tarafın hesabına geçtiğini söyleyerek merkezi arayıp şikayet bilgisi verebileceğimi belki paranın geri alınabileceğini belirtip gitti. Sonrasında gönderici Giyimkent şubesini aradığımda bana mağdur edenlerin adresi ve telefonu anında verildi ve kendileri ile görüşmem gerektiği söylendi.


Benim anladığım kargo şirketi de bu gibi firmalarla ortak iş yapıyor yoksa bu gibilerin önüne geçmek adına kontrol edilmesi için izin verilir. Ancak önce öde sonra ne yaparsan yap mantığı tam da ortak iş yapıldığı havası yaratmaktadır.

Çağatay Çağatay 365 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler