Aras Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aras Kargo Hepsiburada Siparişi İade Sorunu.

556görüntüleme
Metin
Metin 23 Kasım 2020 20:54

Hepsiburada'dan aldığım bir ürünü iade etmek istedim. Hepsiburada'da ve satıcıda bir sorun yok. Hepsiburada ve satıcı ile görüştüm, iade edin dediler. Ama Aras Kargo gönderiyi kabul etmiyor. Ve gerekli prosedüre uygun olarak gerekeni yaptım. 3-4 kere gittim. İlk seferinde, bugünkü iade gönderi kotası doldu dediler. İkinci gidişimde gönderilecek şube virüsten dolayı kapalı dediler. Üçüncü keresinde, Hepsiburada görevlisi, sorunu çözdük iadeyi teslim dedi. Kargo yine bugünkü kota doldu dedi. Hepsiburada yetkilileri, Aras Kargo'ya teslim edin, sorunsuz teslim almaları lazım dediği halde Aras Kargo hâlâ daha sorun çıkarıyor.

Aras Kargo Logo
Aras Kargo23 Kasım 2020 20:54

Değerli Müşterimiz, Kıymetli geribildiriminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Ekiplerimizle hızla değerlendirerek size dönüş yapacağız. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla, ARAS KARGO MÜŞTERİ HİZMETLERİ www.araskargo.com.tr 444 25 52

Metin
Metin23 Kasım 2020 21:06

Aras Kargo. Kilis şubesi.

Metin
Metin24 Kasım 2020 13:48

İlginiz için ben de teşekkür ederim. Kilis'ten Ankara/Etlik Şubesine bir iade kargo göndereceğim. Kilis Şubedeki görevliler bana Etlik şubesi kapalı dediler. Kapalı olabilir ancak bu durumda insanların mağdur olmaması için, kapalı olan şubenin işlemlerini açık olan diğer şubelerin üstlenmesi veya buna benzer bir çözüm yolu bulunabilir. Ya da bu konuda Hepsiburada ile anlaşıp uygun bir şekilde sorun çözülebilir. Geri iade edeceğim ürünü belirli bir süre içinde göndermem lazım. Bu süre içinde, şube kapalı olduğu için gönderemezsem satış ücretini geri alamayacağım ve sorun çıkacak. Satıcı için de bu durum problem olacak. Müşteri olarak benim ve benzer durumda olan kişilerin mağdur olmamaları için çözümünüzü bekliyorum. Teşekkürler.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler