17 Temmuz
Yorum Yap
#10674564

Aras Kargo Garantiye Giden Laptop Kargoda Kırıldı!

Monster Abra marka/model laptopumu servise göndermek için firmanın anlaşmalı olduğu Aras Kargo ile 8097346591417 takip numarası ile İstanbul/Kadıköy'de bulunan servise Kütahya Germiyan şubesinden son derece düzgün paketleyerek gönderdim. Ancak üzerinde birkaç adet "Kırılacak" uyarısı yapıştırmama rağmen yolda sağlam olan laptopun C ve D kasaları kırıldı. Ve ekstra masraf olarak servisten tarafıma 80 dolar ücret çıkartıldı. Aras Kargo ile anlaşmalı olması nedeniyle böyle bir sorun yaşayacağımı düşünmediğim için kargo tesliminde herhangi bir tutanak talep etmedim. Ancak Kütahya'dan sağlam bir şekilde çıkan laptop İstanbul'a varana kadar yolda nasıl bir muameleye maruz kaldıysa kasasının köşesinde kırıklar oluştu ve 80 dolar masraf çıktı.

Enes 164 Okunma

Cevaplar

  • Enes23 Temmuz

    Mümkünse aynı gsm numarasında tekrar iletişime geçebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • Aras Kargo Temsilcisi18 Temmuz

    Merhaba,                                         Müşterimizin iletmiş olduğu bildirime istinaden, irtibat bilgilerinden kendisine arama gerçekleştirdiğimizi ancak ulaşamadığımızı iletir, alternatif bir GSM numarası iletmesi halinde yeniden bağlantı kurmaya çalışacağımızı bildiririz. Bununla birlikte, müşterimize sms yolu ile bilgilendirme yapılmış olduğunu bilmenizi isteriz.   Saygılarımızla ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

  • Aras Kargo Temsilcisi17 Temmuz

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler