20 Haziran 2017

Aras Kargo Ev Adresine Gelmediği Halde Adres Bilgilerinin Eksik Olduğunu İddia Ediyor

16 Haziran 2017 tarihinde N11.com üzerinden yaptığım alışveriş işlemi sonrası aldığım ürün şirketiniz aracılığı ile getirilmesi gerekirken "08:51' de arandığım ve telefona cevap vermediğim, adresin; blok, daire ve site olarak eksik olduğu" gerekçesiyle gönderi adresime getirilmediği halde "adresime ulaşılıp evde kimse bulunmaması ve not bırakıldığı" şeklinde sisteme girilmiştir. Ben gece çalışan bir kamu personeliyim ve gündüzleri uyuyorum. 08:51'de o telefona bakmam mümkün değil. Ayrıca ev adresim doğru ve site/blok değil dubleks ev. Kargo personelinin ev adresine gelmediği halde adres bilgilerinin eksik olduğunu iddia etmesi konusunda Aras Kargo Ankara/Eryaman şubesinden kargo teslimi hakkında neden oldukları zaman kaybı ve müşteri memnuniyeti konusunda şikayetçiyim. Konunun değerlendirilmesini ve tarafıma bilgi verilmesini rica ederim.

Faruk 195 Okunma

Cevaplar

  • Faruk23 Haziran 2017

    Bundan sonraki yapacağım alışverişlerde kargo firmasının hangisi olduğu, alacağım ürünün fiyatından daha ön planda olacak. Alışverişlerde kargo firmasını kendimizin seçebilecegi bir sistem gelmesi herkesin yararina olur diye düşünüyorum.

  • Aras Kargo Temsilcisi20 Haziran 2017

    Merhaba, gönderici firma kurumsal takibimizde olan kurumsal bir müşterimiz olup, şikayet gerekli aksiyonların alınması adına kurumsal müşteri temsilcimiz ile paylaşılmıştır. Müşterimize gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön