Aras Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aysun'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Aras Kargo Çekirge Şubesi Rahatlığı

375görüntüleme
Aysun
Aysun 27 Kasım 2020 14:41

Sayin yetkili 1 ay önce Bursa çekirge şubesi elemanı is yerinde maske takmadığı gibi az önce www.vitaminler.com adresinden aldığım sipariş için kapıda ödeme seçmiştim. Pos cihazını kırdıklarını yarin getirelim pazartesi getirelim gibi cümleler söyledi. Kabul etmedim. Paketi alıp kızgınlıkla gitti. Şikayetçiyim.

Gelişme
Gelişme

27 Kasım 2020 17:31

Pos cihazı ile kurye geldi. Pos cihazını kullanamadi. Bakar misin dedi Aras Kargo gibi şirket Türk Telekom kullanıyor dedi. Şikayet ettik dedim. Ne yaparsanız yapın edebilirsin dedi. Bu şahıs bu kisilik ile nasıl hala çalışmaya devam ediyor. İşim çözülmedi. Mağdurluk üzerine daha çok mağdur olduk. Adli işlemler başlatılacaktır.

Aras Kargo Logo
Aras Kargo27 Kasım 2020 14:43

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinizi değerlendirmeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

2 Yorum

Aysun
Aysun27 Kasım 2020 17:31
 

Adli işlem başlayacaktır. Bilginize.

Aysun
Aysun27 Kasım 2020 19:24
 

Talep çözülmedi. 5 saat surdu. Ve kargo saatlerinin dolduğunu söylediler... Bu firmanın çalışanları insanları çok mağdur ediyor. Tüketici Hakları devreye girmeli. Birazdan yazi yazacağım lütfen herkrs yazsın.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler