Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
4
Çözüldü

Aras Kargo Ara Kargo İlgisizlik Ve Boşvermişlik

Metin
24 Mayıs 18:23
153
Metin'in Teşekkür Mesajı
“Derya hanıma teşekkür ederim ilgisinden dolayı. Tüm temsilcilerin bu şekil düzgün, bilgili ve çözüm sonuçlu olmasını temenni ediyorum.”

Merhaba, internetten aldığım ürün Aras Kargo ile 21.05.2024 tarihinde İzmir Gaziemir şubesine varış yaptı ve fotolarda görüleceği üzere dağıtıma çıkış mesajı geldi. Ancak o gün gelmedi. Ertesi gün tekrar dağıtım mesajı geldi. Ancak yine telim yapılmadı. Kargo takipten baktığımda "alıcı adresi dağıtım dışında / notlu "diye teslim edilememe nedeni yazmışlar. Şubeyi aradığımda açan olmuyor. Merkezi aradığımda gelen olmadığı not vs de bırakılmadığını söyledim. M. T. Bayan şikayet açtı ve tekrar kargoyu yönlendirdi. Kargo teslim mesajı geldi ve evimde olarak işaretledim. Ancak takipten yine baktığımda aynı not yazılmış dağıtıma çıkmamış. 24.05.2024 te tekrar merkezi arayıp durumu aktardım. Yeniden şikayet açıldı. Akşam olduğunda gelen olmadı. Gönderici onaylı iade olarak yazılmış. Bu efer tekrar merkezi arayıp 3. Kez çağrı açtırdım. Telefonda m. T. Bayan merkezin belli yerleri alan dışı yaptığını onda telim edilmeyebileceğini söyledi. Bende Gaziemir / merkezde oturuyorum nasıl alan dışı olabilir, ilk defa böyle bir şey duyduğumu ve açma bir cevap olduğunu belirttim. Bu ülkede bu kargo firmalarından çektiğimiz nedir.? Çin'den ürün alıyorum 4 günde adamlar teslim ediyor. Biz 500 km uzaktan 1 haftada teslimi bırak teslim edemiyoruz bile. Yazıktır. Günahtır. Para ödüyoruz. Nasıl bir iş ahlakı bu.?

Aras Kargo Ara Kargo İlgisizlik Ve Boşvermişlik
Aras Kargo Ara Kargo İlgisizlik Ve Boşvermişlik
Aras Kargo Ara Kargo İlgisizlik Ve Boşvermişlik
Aras Kargo Ara Kargo İlgisizlik Ve Boşvermişlik
24 Mayıs 18:24 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, müşteri temsilcimiz en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Sevgilerimizle, Aras Kargo

25 Mayıs 11:05

Değerli Müşterimiz ; Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminize ilişkin tarafınızla telefon numaranız üzerinden iletişime geçilmiş olup çözüme yönelik işlemler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.Bizlere her türlü konuda , diğer çözüm kanallarımız olan 444 2552 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.araskargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da ulaşabilirsiniz. Sevgilerimizle, Aras Kargo

Metin
25 Mayıs 11:09

Derya hanıma teşekkür ederim ilgisinden dolayı. Tüm temsilcilerin bu şekil düzgün, bilgili ve çözüm sonuçlu olmasını temenni ediyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Aras Kargo İade Şikayetleri

Aras Kargo Yaşamkent Şubesi Kargoyu Bana Sormadan İade Etti

Kasvetli
03 Ocak 14:48
129

Aras Kargo 96 Gündür Ürünümü Teslim Etmedi

Nurten
29 Aralık 2023 08:33
119
1

Aras Kargo'nun Ürünümü İptal Etmesi

Zehra
17 Aralık 2023 13:37
204
Aras Kargo'nun Ürünümü İptal Etmesi
1

Aras Kargo Darıca'da Kaybolan Ürün

Perihan
06 Temmuz 2023 09:52
240
Benzer Şikayet Yaz