sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Aras Kargo Antalya Güzeloba Şubesi Sorunu

Okan Okan10 Ekim 18:23

İstanbul dan bir ürün sipariş ettim. Gönderici Aras Kargo ile anlaşmalı olduğu için bu firmaya kargoyu verdi ve ertesi gün bana kargo teslim kodu geldi. Bende evimde kargonun teslimini bekledim fakat gelen giden olmadı. Ertesi gün yine bir kargo teslim kodu geldi fakat yine gelen giden olmadı.

Sonraki gün de aynı şekilde. 4. Gün artık şubeye gittim. Baktım şube önünde kuyruk var. Böyle bir kuyruk ilk defa gördüm. Benden önceki müşteriler de aynı sıkıntılarla kargo görevlileri ile tartışıyorlar. Görevli ile konuştum ve görevli bana kargonun teslim alınmadığı için iade gönderildiğini söyledi. 

Öyle bakakaldım. Kargo gönderi hareketlerinde yanlış/eksik adres bilgisinden dolayı teslim edilemedi yazmışlar 3 gün boyunca fakat her gün de teslimata çıkardık diye not düşmüşler. Eksik adres olan ürünü herhalde teslimata çıkararak adresi buluruz diye mi düşündüler acaba anlamadım. Göndericinin bana gönderdiği kargo resminde sadece kapı numaram 4 yerine a olarak yazılmış o da görevli yanlış yazmış. 

Hata olur fakat aynı barkodun üzerinde gönderen kişinin benim adresimi doğru olarak yazdığı başka bir adres kağıdı da var. Onu görmemek için koliye bakarken gözü kapatmak lazım. Ama başarmışlar helal olsun. Kargo barkodunun yanına müşteri telefonu neden yazılır, acaba bir problem olduğunda beni arayıp sormak akıllarından neden geçmez? Kaldı ki sadece ismimden bile adresimi bilmelerini beklerdim zira bu firma ile ilk defa çalışmıyorum. 

Beni en çok şaşırtan görevlinin müşterilere yaklaşımı oldu. Benden önce bekleyen bir kadın haklı olarak şikayetini belirtti ve kadın söylediklerinde sonuna kadar haklı fakat görevli bay kadına sorumlu ben değilim gibisinden savundu kendini. Halbuki burada kabahati olan bal gibi Aras Kargo'nun kendisi. En azından kusura bakmayın arkadaşları uyaracağız şeklinde bir yaklaşımı olmasını beklerdim. Bu hareketleri beni artık başka bir firma ile çalışmaya yönlendirmeye yetti. 

full-star full-star half-star empty-star empty-star
2.5/5

Cevaplar

Aras Kargo Logo Aras Kargo 1 gün önce

Sevgili Müşterimiz, Aras Kargo olarak bugün itibariyle Şikayetvar platformunda aktif olarak yer almaya başladığımızı ve şikayetlerinize olabilecek en kısa sürede cevap vereceğimizi bildirir; Daha önce yaşadığınız şikayetiniz için üzgün olduğumuzu ve memnuniyetiniz için tüm gücümüzle çalışacağımızı bilmenizi ister, Sağlıklı günler dileriz. Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 2552

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler