17 Şubat
Yorum Yap
#11601574

Aras Kargo Alıcıyla İletişime Geçmiyor!

İnternetten sipariş ettiğim ürünleri günlerdir bekledim. Telefon numaram ellerinde olmasına rağmen ne bir mesaj ne bir arama yapıldı. Ürünlerimi aldığım site, ürünleriniz iade görünüyor tekrar aynı adrese mi gönderelim diyene kadar haberim yoktu bir şeyden. Kargo takip numaramı girip baktığımda ise, 3 gün boyunca adres yetersizliğinden dolayı teslim edilemediğini yazmışlar.


Düzce'deyim, kargo şubesiyle aramda iki sokak var ve 4 yıldır aynı adresi kullanıyorum ve de Aras Kargo'dan daha önce bir çok ürünümü teslim aldım. Adresi bulamadık diye bile aramadılar. Her gün siteye girip kargomu takip edeceksem, niye iletişim bilgilerimi veriyorum?

Seren Seren 429 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Aras Kargo Temsilcisi18 Şubat

    Merhaba, Konu hususunda müşterimizden kargo bilgileri talep edilmiş olup bilgi dönüşüne istinaden gerekli aksiyonlar alınacaktır. Saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

  • Aras Kargo Temsilcisi17 Şubat

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları