Aras Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Aras Kargo 4 Gündür Kapımın Önüne Kadar Gelip Fakat Teslim Edilmeyen Kargo

461görüntüleme
Aybüke
Aybüke 26 Kasım 2020 12:48

LCW den 18 Kasım tarihinde aldığım ürünlerimi 19 Kasım da kargoya verildi. 20 Kasım günü de bana kargo şirketinden mesaj atıldı bulunduğum yerdeki şubeye ulaştı diye. 20 Kasım cumartesiye denk geldiği için o gün elime ulaşmayacağını biliyordum. 23 Kasım pazartesi günü kargo şirketi bana kargomun dağıtıma çıktığına dair kod yolladılar o gün kargo elime ulaşmadı. Ertesi gün yine dağıtıma çıktığına dair mesaj geldi o gün içinde 2 tane kod yolladılar üstelik ve bu böyle devam etti iki gün daha. Bu böyle davam ederken kargo şirketine ait teslimat aracı her gün kapımın önüne geldi dün kuryeye kargomun olup olmadığını sorduğumuz da kargomun olmadığını öğrendim. İnternet sitelerinde yolladıkları kodla baktığımda evde olmadığım için şubede olduğunu gördüm ardından müşteri hizmetlerini aradım çünkü bana 4 gündür teslimata çıktığına dair mesajlar geliyordu. Müşteri hizmetlerini aradığımda da kargomun dağıtıma çıktığını söylediler bir önceki günde müşteri hizmetlerini aradığımda bana evde olup olmadığımı teyit ettiler çünkü büyük olasılıkla sistemde evde olmadığım için teslim edilemedi yazıyordu. Bu zamanda evden çıkmış olma ihtimalim yok zaten evde de her daim insan var. Dün tekrar müşteri hizmetlerini aradıktan 2-3 saat sonra ürünleri aldığım siteden bildirim aldım ürünlerimin elime ulaşmadığına dair. 4 gün mesaj atıp dağıtıma çıktı diye aslında dağıtıma bile çıkmayan kargo var.

Gelişme
Gelişme

26 Kasım 2020 15:17

Trendyol'dan 18 Kasım tarihinde aldığım ürünlerim 19 Kasım tarihinde Aras Kargo'ya ulaşmıştır. Kargo şirketi bana 20 kasımda siparişimin Gölcük şubeye ulaştığına dair mesaj attı. 21 Kasım tarihinde ise kargomun teslimat için yola çıktığına dair bildirim mesajı da attı. 21 kasımdan itibaren her gün Aras Kargo'dan bana kargomun teslimat için şubeden çıktığını dair kod gönderdiler. Kargom hiçbir şekilde elime ulaşmadı. 25 Kasım günü müşteri hizmetlerini aradım Aras Kargo'nun bana siparişimin teslimat için yolda olduğunu söyledi. Ondan önce zaten kapımda Aras Kargo'nun teslimat aracı vardı kargomu sorduğumda öyle bir kargo yok arabada dendi. Bundan 2-3 saat sonra mail aldım kargomun teslimat şubede olup oradan almam gerektiğine dair. Bugün 26 Kasım 2020 kargomu almaya gittim şubeye bana kargomun dün 25 Kasım tarihinde geri yollandığı söylendi. Aras Kargo müşteri hizmetlerini aradığımda da 11 Kasım tarihinde siparişimin şubeye geldiği söylendi ve bana her gün attıkları mesajları söyledim geri gittiğini de suçu ürünleri aldığım firmaya attılar. Ben siparişimi 18 kasımda vermişim ama kargo şirketi 11 kasımda şubeye teslim etmiş. Her seferinde bu kargo şirketiyle aynı sorunu yaşamaktan çok sıkıldım.

Aras Kargo Logo
Aras Kargo26 Kasım 2020 13:07

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinizi değerlendirmeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

Aybüke
Aybüke26 Kasım 2020 14:32

Otomatik mesaj atacağınıza doğru düzgün sorun çözmeye bakın. 4 gündür dağıtıma çıktı diye mesajı gelen kargom dün geri göndermişsiniz dağıtıma çıktı deyip.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler