11 Ocak 2016

Aras Kargo Kargomun Bana Teslim Edildiğini Yazarak Başkasına Teslim Etmiş...

Aras Kargo, kargomun şubeye ulaştığına ve mesai saatleri içerisinde adresime teslim edileceğini bildiren SMS'i 09.01.2016 tarihinde saat 13:28'de tarafıma gönderdi. İnternet üzerinden kargo takip kısmından kontrol ettiğimde kargonuz daha ulaşmamıştır yazıyordu. Saat 16:00 civarında tekrar kargo takip kısmını kontrol ettiğimde ise kargomun saat 11:00'de tarafıma teslim edildiği yazıyordu.

Fakat kargom bana teslim edilmediği gibi, tarafıma telefon bile açılmadı, hiçbir şekilde bilgi verilmedi. Cumartesi yarım gün çalışıyorlar, sitelerindeki canlı destek çalışmıyor. Kargom kime teslim edildi? Daha önce talep ettiğim halde neden telefonla aranmadım? Kaybettiğim zaman ve parayı kim telafi edecek?

Deniz 43 Okunma

Cevaplar

  • Aras Kargo Temsilcisi12 Ocak 2016

    Merhaba, Konu hususunda gerekli araştırmalar yapılarak tespitler doğrultusunda aksiyon alınmıştır. Müşterimize Bilgilendirme yapılmış olup, yaşanan sıkıntı adına üzgün olduğumuzu sizin nezdinizde kendisine bir kez daha iletiriz. işbirliklerinin devamı temennisi ve saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön