25 Ocak 2016

Aras Kargo İlgisizlik!

Bir gönderimiz oldu, karşı taraf gönderiyi almadığını Aras Kargo gönderdiğini belirtiyor, yaklaşık 3 haftalık süreç içerisinde 4 kez müşteri hizmetlerini aradım, alıcının imzalı kaşeli teslim aldım yazısını talep ettim ancak gönderilmiyor, inanılmaz bir şey kimse ilgilenmiyor ve müşteri hizmetlerinde telefona bakan kişilerden başka kimseye ulaşmak mümkün değil, müşteri hizmetlerinin verdiği tek cevap size dönüş sağlanacak şeklinde, ben ilgisizlik ve kayıtsız kalınmasından dolayı sorun yaşıyorum, herkesin dikkatine sunarım.

Ergün N. 29 Okunma

Cevaplar

  • Ergün N.11 Şubat 2016

    Şikayeti 25 Ocak tarihinde yazdım, ondan önce de 3 haftalık mücadele sürem oldu şu an 11 Şubat tarihindeyiz ve karşı tarafın gönderiyi teslim aldığına dair belge halen tarafıma gönderilmedi. Müşteri hizmetleri ile tekrar görüştüm mail adresimi ve telefonumu doğru olarak bilmekte olduklarını teyit ettim, yaklaşık 1,5 aydır belge tarafıma gönderilmemiştir. Bu gönderinin teslim edilmediğinin göstergesidir. Gönderimi tarafıma geri iade etmeniz gerekmektedir, bununda yapılacağını sanmıyorum, Aras Kargo ya hayırlı işler dilerim.

  • Ergün N.29 Ocak 2016

    Şikayeti yazdığım gün bir yetkili, müşteri hizmetlerinde verdikleri cevap gibi: sorunla ilgilenip size dönüş yapacağız dedi, o gün bu gündür dönen olmadı. Hiç şaşırmadım, firmanın gerçek yetkililerinden sorumlularından birine ulaşabilsem konunun vehametini aktarıcam ancak mümkün olmamaktadır, çok yazık.

  • Aras Kargo Müşteri Temsilcisi25 Ocak 2016

    Merhaba, gönderici firma kurumsal takibimizde olan kurumsal bir müşterimiz olup, şikayet gerekli aksiyonların alınması adına kurumsal müşteri temsilcimiz ile paylaşılmıştır. Müşterimize gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön