26 Nisan 2017 #8308849

Aradolu.com Siparişi 15 Gündür Ortada Yok

Aradolu.com internet adresi üzerinde 11.04.2017 tarihinde ürün satın aldım. 11 inde sisteme kargo bilgisi girildi. Fakat aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen paket teslim edilemedi. Firma ile irtibata geçtim kargo şubesi ile alakalı bir sorun olduğunu kendilerininde kargo firmasına ulaşamadığını ve farklı bir kargo firması ile yeni bir paket gönderileceğini bildirdiler. Birkaç gün ürünün iadesini bekledikten sonra hiçbir şey olmamış gibi aynı sorunlu firma ile yeniden gönderdiler. Sorunu ilettiğimde farklı bir firma ile gönderilmediğini belirttiler. Oysaki bir gün önce kendileri farklı firma ile gönderileceğini belirtmişlerdi. İşin özü Aradolu.com gönderinin arkasında duramıyor anlaşmalı olduğu kargo firmasına ulaşamıyor ve benim paketim ayın 26'sı olmasına rağmen teslim edilemiyor. 14 günlük yasal süre geçeceği için cayma hakkı talep ettim onun içinde kargonun akıbetin bekliyoruz.

Yusuf 1.517 Okunma

Cevaplar

  • Yusuf'un Teşekkür Mesajı11 Mayıs 2017

    Bugün Aradolu.com dan sipariş etmediğim halde bir paket (küçük bir jest) geldi. İlginiz ve jestiniz için teşekkür ederim.

  • Yusuf11 Mayıs 2017

    Bugün Aradolu.com dan sipariş etmediğim halde bir paket (küçük bir jest) geldi. İlgiliniz ve jestiniz için teşekkür ederim.

  • Aradolu.com Temsilcisi27 Nisan 2017

    Merhaba Yusuf Bey. Siparişinizi verdiğiniz tarihte ürünleriniz hazırlandı ve akabinde seri bir şekilde paketlenip aynı gün kargoya teslim edilmişti. Fakat kargo teslimat sırasında sizi adreste bulamadığı için paketinizi tekrar bize getirmiştir. Ardından yeni bir paket hazırlandı ve tekrar çıkışı gerçekleştirildi. Aras kargo ile görüşüldü. Yoğunlukları sebebi ile bir haftadan önce teslimat gerçekleştiremeyeceklerini söyledikleri için gecikme yaşanmaması adına siparişinizin tekrar Sürat kargo ile gönderimi sağlandı. Teslimat, kargonun sizi bulamaması, bize tekrar dönmesi, hazırlanıp çıkarılması dahilinde 10 günlük bir zaman dilimine yayılmış oldu. İlgili birimimize konu itina ile anlatıldı ve kargo ile görüşme sağlandı. Bu olaylar dahilinde yaşanan gecikme için Aradolu.com olarak çok üzgün olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz ki, sorunsuz ve hızlı hizmet anlayışını benimseyen bir firma olarak son durum bizi de çok üzmüştür. Sorunun giderilmesi ve çözüme kavuşması adına kargo ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çözüm neticesinde sizinle iletişime geçeceğiz. Üzgün olduğumuzu tekrar belirtir ve anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla..

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön