20 Aralık 2018
#11330723

Apple Store'dan Alınan Cihaz Sahte Çıktı!

Dubai Mall Apple Store mağazasından aldığım cihazı batarya probleminden dolayı İzmir Alsancak Egemek servisine 3 hafta önce teslim ettim. Egemek şubesi Apple onarım merkezine benim şikayetçi olmadığım bir sebepten dolayı bilgim dahilinde olmadan cihazı göndermiş. Apple onarım merkezi garantisi olan cihazın servis dışı işlem yapıldığını söyledi. Cihazın garanti dışında olduğunu 550 TL'lik servis ücreti olduğunu söyledi. Ben cihazımı servise sadece batarya probleminden verdim ve hiçbir problemi yoktu.


Şimdi Apple firması batarya problemi dışında sıkıntısı olmayan cihazı arızalı olarak bana vermeye çalışıyor. Ben garantili cihazımı hiçbir şekilde yetkili servis dışı işlem yaptırmadım. Bırakın işlem yaptırmayı ilk defa garantiye verdim. Apple kıdem departmanından çalışanlarından kanıt istememe rağmen bu durumu kanıtlama zorunluluklarının olmadığını söyleyip telefonu yüzüme kapatıyorlar. Ben telefonum arkasındayım, hiçbir şekilde yetkisiz işlem yaptırmadım. Apple Store'den aldım ve faturasına onlara ilettim. Çalışır durumda olan cihazımı bana arızalı olarak vermeye çalışıyorlar. Bu firmadan şikayetçiyim. Her türlü hukuksal yollara başvuracağım.


Olay numaram: 100694861713

Berkay Berkay 1.416 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Berkay21 Aralık 2018

    Bununla kalmadılar bugün servisten aldım cihazımı ekranını ve telefonun şebekesini bozmuşlar. Ekranımda kayma var ve hattım tüm telefonların çektiği yerde çekmiyor. Böyle amatör servis olamaz

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler