Apple Randevu Alamıyorum!

Alper T. Ç. |

iPad Air kendiliğinden kapandı ve açılmıyor. 2 gün boyunca Apple destek hattı ile görüşüp her söyleneni defalarca yapmama rağmen cihaz açılmadı.

Zorlu Apple Store'a randevu alıp gitmemi önerdiler. Zorlu Apple Store için 10 gün denedim randevu vermedi. Arızalı ve kapalı olan cihazımı götürdüm, kaba ve biraz ukala bir şekilde ille de randevu ile gelmemi söyleyerek cihazı almadılar. Cihaz yanımda ve arızalı , yetkili servisindeyim, sadece cihazı teslim etmek istiyorum, bunu da kabul etmeyip, randevu almamı söylediler.

Tekrar randevu almaya çalıştım yine alamıyorum. 1 saat telefon ile ulaşmaya çalıştım, telesekreterler arayıp, yüzüme kapatıp arkasından "size ulaşamıyoruz" diye e-posta gönderiyor.

Etiketler :

Çağrı Merkezi Erişim Çağrı Merkezi Personel Davranış

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Alper T. Ç.
    07 Eylül
    22:18

    Apple Store Zorlu nun (randevu almak neredeyse imkansız olduğu halde) bozuk ürünü randevusuz gittiğim için teslim almaması kabul edilemez. Ben sadece kendi kendine bozulan ürünlerini SADECE SERVİSE TESLİM ETMEK İSTEDİM ve bu benim yasal hakkım. Apple ise bozuk ürünü teslim almadı. Böyle bir hakları yasal olarak da olamaz. Bize 3. Dünya ülkesi muamelesi yapıyorlar.