16 Ağustos
#12426438

Ankara Sigorta'da Belirsizlikler Silsilesi

Dosyamın 30.07.2019 tarihinde ihalesi sonuçlanmış ve pert birimine devredilmişti. Rayiç bedeli ile ilgili gerekli değerlendirmeler yapılarak şahsıma dönüş yapılacağı belirtilmişti. Muhatabım Ankara Sigorta firması olması gerekirken Exper firması benimle iletişime geçerek Ankara Sigorta firmasının teyidi ile taahhüt ve mütabakatnameyi imzalayarak Sovtaj firmasına iletmem istendi. Lakin Ankara Sigorta firmasından herhangi bir teyit ve taahhüt gelmedi. Çağrı merkezi ve şikayet birimi ile ilgili görüşmelerimden hiçbir sonuç alamadım. Notumuzu aldık size yetkili kişiler geri dönüş yapacak dediler. En kısa zamanda tarafıma dönüş yapılmasını ve bu yorucu sürecin sonuçlandırılmasını rica ederim.

Osman Osman 589 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ankara Sigorta Temsilcisi16 Ağustos

    Sayın İlgili, Şikayet ile ilgili gerekli incelemeler yapılmış olup, mutabakatın şirketimize 15.08.2019 tarihinde (dün) ulaştığı görülmüştür. Diğer evrakların ise Final Yazılım firmasına gönderilmesi durumunda şirketimiz gerekli işlemleri yaparak hasar dosyasını hızlı bir şekilde sonuçlandıracaktır. Bilgilerinize Sunarız.

  • Ankara Sigorta Temsilcisi16 Ağustos

    Sayın Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili birime yönlendirilmiş olup, değerlendirmeye alınmıştır. Mümkün olan en kısa sürede şikayetinize yanıt verilecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı kazasız günler dileriz. Ankara Anonim Türk Sigorta Şirketi Müşteri İlişkileri ve Şikayetleri Birimi Web: www.ankarasigorta.com.tr İletişim: 444 19 36 –(4)Hasar Dosya Durumu / İhbar 444 19 36 – (3-1-2) İkame Araç 444 19 36 – (3-1-1) Çekici

Ziyaretçi Yorumları