Ankara Sigorta Aracıma Farklı Far Takıldı!

Tülay S. |

13/06/2015 tarihinde kazam olmuştur. Karşı tarafın trafik sigortasından aracımın hasarı yapılmıştır. Fakat farda robotlu far yerine aracıma farklı far takılmış tarafıma bilgi verilmemiştir. Aradan 7-8 geçtikten başka bir sebeple servise gittiğimde farın istenilen far olmadığını öğrendim.

Tekrardan robotlu far talebinde bulundum ama reddedildiği bilgisi verildi. Ben telefonla görüşmeme istinaden yazılı cevap talebinde bulundum. Yazı gönderilmeyeceği söylendi. Hasarım ile ilgili ivedi olarak onay veya red cevabının mail adresine antetli kağıda yazılarak cevabın iletilmesi rica olunur.

Etiketler :

Anlaşmalı Kurum Servis - Onarım Hizmeti

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 10 Mayıs
    17:14

    Konu şikayetiniz ile ilgili aracınızın 3 yaş üzeri olması sebebi ile TRAFİK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI B.2 maddesine göre işlem yapılmıştır.


    B.2. TAZMİNAT VE GİDERLERİN ÖDENMESİ

    Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimine imkân yok ise orijinali ile değiştirilir. Kaza tarihine göre model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarımı mümkün değilse öncelikle orijinali ile değiştirilir, orijinal parçanın bulunmaması durumunda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değiştirilir. Ancak model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçta hasar gören parçanın orijinal olmadığı durumda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişim yapılır. Bu paragraf uygulaması sonucu araçta bir kıymet artışı meydana gelse dahi bu fark tazminat miktarından indirilemez.