12 Temmuz
#12256347

Ankara Büyükşehir Belediyesi Diyanet Vakfına Ait İnşaat Sorunları!

İlkadım Mahallesi, Dikmen Caddesi 133 numaralı adrese sahip Cengiz Aparmanı sakini olarak hemen yan parselimiz de başlayan Diyanet Vakfına ait inşaatı hakkında gördüğüm teknik sıkıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Mevcut inşaatta Şubat 2019 sonu- Mart 2019 başında başlayan hafriyat çalışmaları ile iksa yapılmadan yapılan kazı sonrası binamıza giden otopark yolu çökmüştür. 3 ay kadar 3 araç binamızın otopark çıkışı çöktüğünden binaya hapsolmuştur. 3 ay sonra yapılan iksa imalatından sonra otopark yolumuz doldurulmuş ve üstüne beton dökülerek araç trafiğine açılmıştır. Teknik açılardan gördüğüm sıkıntılara gelecek olursam, ilk olarak bu paçal bir dolgudur, sıkıştırmadan bağımsız bir dolgudur, ve çelik hasır serilmeden atılan betonla beraber özellikle kış aylarında çatlamaya ve göçmeye elverişli olacaktır. Bir de inşaat sahibinin 3-5 tonluk makineleri de bizim otopark yolumuzu kullandığı için yolda çökmeye sebep olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. İkincil bir husus, cengiz apartmanı ile yan parseldeki inşaat arasına yapılan iksa çalışmasının ömrü vardır, inşaat hızı çok yavaş ilerlemektedir, eğer bu şekilde yavaş ilerlerse binamızda kaymaya uzun vadede de iksada çökmeye sebep olarak binamızın da çökmesine sebep olma ihtimali vardır. Bir diğer husus, bu iksa çalışması için statik hesap yapılırken, oradan iksanın hemen yanındaki otopark yolundan geçen 5 tonluk inşaat makinelerinin hesabı da yapılmış mıdır. Bu iksaya hesaplanandan daha çok yük bindirecektir. Bu da onun ömrünün azalmasına neden olacaktır.


Sizlerden talebimiz, tamamen cengiz apartmanı sakinlerine ait olan bu otopark yolunun inşaat çalışmaları için kesinlikle kullanılmamasının temin edilmesidir ve gerekirse firmaya ceza kesilmesidir. Burası cengiz apartmanı sakinlerinin mülküdür. İkinci bir husus, çok yavaş giden inşaat bir an önce ilk 2 Bodrum katını çıkmalı ve iksa ile arada kalan boşluğu drenajın yapımına mukabil stabilize ile doldurulmasıdır. Bu temin edildiği takdirde binamızın iksaya bindirdiği yük, Bodrum kat perdeleri ve stabilize ile dengelenecektir ve binamız risk altında olmayacaktır.
Lütfen bu risk bildirimlerini değerlendirmeye alalım, sizlerin de bildiği gibi Türkiye’de zamanında alınmayan önlemler yüzünden çok can ve mal kaybı olmaktadır. Bu sefer, doğru önlemler alınırsa bu sıkıntılar başımıza gelmeden sorunu çözmüş oluruz.

Ekrem Ekrem 774 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler