28 Ağustos 2013

Anadolu Sigorta Çağrı Merkezi Yardımcı Olmadı!

24 Ağustos 2013 tarihinde Niğde’den tatil dönüşü, Anadolu Sigorta 'dan kaskolu 07AH** Plakalı aracımla seyir halinde iken arka camım patladı. Çağrı merkezinizi 08:30 da aradım ve anlaşmalı cam istasyonunun olup olmadığını, eğer varsa telefonunu istedim. Adının M** olduğunu öğrendiğim şahıs internette sorun olduğunu belirterek, anlamsız şekilde cevaplar verdi.

Cam departmanını tuşlamamı istedi ve beni başından savmaya çalıştı. Cam departmanı numarasından da kendisi çıktı. Cam departmanının yerinde olmadığını söyleyerek , beni saat 09:00 da arayacaklarını söyledi. Saat 11 'e kadar yolda aramalarını bekledim. Şu an itibarıyla beni hala arayacaklar. Poliçe mi yeniletmeyeceğim.

Ramazan 96 Okunma

Cevaplar

  • Anadolu Sigorta Temsilcisi29 Ağustos 2013

    Turassist firmamızdan alınan bilgi ekte yer almaktadır; Sigortalımız 24.08.2013 tarihi saat 08:07’de aracının arka camının patlaması sonucu çağrı merkezimize başvuruda bulunmuş ve anlaşmalı cam servisleri hakkında bilgi talep etmiştir. Temsilcimiz oto cam birimi ile görüşmeleri gerektiğini ve hasar birimini tuşlayarak yardım alabileceklerini ileterek, görüşmeyi sonlandırmıştır. Hasar ve oto cam hizmet veren birimimizin mesai saati başlamadığından dolayı çağrı tekrar aynı temsilcimize düşmüştür. Temsilcimiz eğer acil bir durum söz konusu ise aracın çekim işleminin yapılabileceği iletilmiş, sigortalımız anlaşmalı cam servisi talep etmesinden dolayı, cam araştırması yapılması ve sigortalımıza geri dönüş yapılması adına mail yolu ile bilgilendirmede bulunduğu tespit edilmiştir.Sigortalımızın tarafımıza tekrar geri dönüş yapmamasından dolayı, konu ile ilgili herhangi bir işlem yapılamamıştır. Bildiriminize istinaden yaptığımız kontrolde, olay günü temsilcimiz sigortalımızın bilgilerini ilgili birime mail olarak bildirdiği fakat teknik bir sorun nedeniyle mailin giden kutusunda kaldığı tespit edilmiştir.Telafi amaçlı sigortalımız Ramazan Bey’e geri dönüş yapılarak, yaşanan mağduriyetten dolayı özür dilenmiş ve acil yardım birimi olarak genel işleyişimizden bahsedilerek, Ramazan Bey’in memnuniyeti sağlanılmıştır. Ayrıca konuya ilişkin operasyon birimimize tekrar bir hatırlatmada bulunulmuştur. Konuyu bu şekilde bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön