06 Aralık 2018
#11254786

Anadolu Jet'te Yanıltıcı Bilgi İle Bilet Satışı

Anadolu Jet çağrı merkezi tarafından bilet satışı esnasında tarafıma bilet fiyat iadesinin şahsıma gişeden elden nakit olarak yapılacağı bilgisi verilerek ödeme alınıp satış yapılmasına rağmen, sonrasında bu bilginin hatalı olduğu gerekçesiyle iadenin şahsıma yapılmayacağı belirtilmiştir.


Telefonda bileti alırken verilen bilginin hatalı olduğu firma tarafından kabul edilip bir özür maili gönderilmiştir. Fakat bu yanlış bilgi benim ek uçak bileti ve otel harcaması yapmama sebep olduğundan ve telefonda ödeneceği belirtilen iade bedelinin ödenmesi için de ortaya prosedürsel imkansızlıklar konduğundan bu durumun özür maili ile geçiştirilmesinin doğru bir tutum olmadığını düşünüyorum ve yapılması gereken iadenin şahsıma direkt olarak gerçekleştirilmesini talep ediyorum.


İlk biletin acente tarafından alındığı ve acente yetkilisiyle iade yapılabileceği bilgisi bana bilet alırken verilmiş olsaydı ben bu alışverişi gerçekleştirmeyecektim. Yanıltıcı bilgiyle bilet satıp, sonra bana farklı kurallar paylaşan, hata yaptığını da açıkça kabul eden firmanın tarafıma sözü verilen iade ödemesini yapmasını talep ediyorum. Bu tutum bilinen THY yüzü ile bağdaşan etik bir tutum değil. THY bir hata ile bir mağduriyete yol açtıysa, bunu yine THY telafi etmelidir.

Samet Samet 1.305 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları