20 Temmuz
#12294412

Anadolu Jet Mağdur Yolcuları Dikkate Almıyor

29 Haziran Anadolu Jet Kars-Sabiha Gökçen uçuşu herhangi bir olumsuz hava şartı yokken ve uçakta herhangi teknik bir problem olmadığı bilgisi verilmesi ile birlikte; nedeni yolculara söylenmeden iptal ediliyor. Daha sonra Anadolu Jet Kars acentesinden edinilen bilgiye göre iptalin, uçağın pilotunun Sabiha Gökçen-Kars uçuşunu gerçekleştirirken "mesaim bitti acil olarak Elazığ'a iniyorum, Kars -Sabiha Gökçen uçuşunu da gerçekleştirmeyeceğim" dediği bilgisi veriliyor.


İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına en kısa sürede ulaşmak için yetkililere ulaştığımızda ek sefer konmasının havalimanları ile alakalı olduğu ve bu konuda bir şey yapamayacakları söylenmişti fakat 30 Haziran gününe ek sefer konulduğunu öğrendik. Bu ek sefer uçuşu öncesi yolcuların bir kısmı SMS yoluyla bilgilendirildiğini öğrenmekle birlikte; bu uçakta yer ayarlanıyor haber verilmeyen yolcuların yerine de muhtemelen biletler satılıyor. Tüm yolculara neden haber verildiğini sorduğumuzda bileti acente yerine internetten satın almamız bahane gösterildi. Yer bulamayan yolculara da sonraki günlere yer ayarlanıyor.


Bana 3 Temmuz tarihindeki uçuşta yer verildi. Mağdur olan yolcuların bir kısmının uçuş zamanına kadar konaklamaları için Kars Simer Otel'ine yerleştirildiğini daha sonradan öğrendim ve bilgilendirilmediğim için kendi imkanlarımla günlüğü 120 TL'den 4 gün otelde kalmak zorunda kaldım. Bu masrafımın ödenmesi için THY'nin sitesinden otel faturaları ile geri bildirimde bulundum. Acil olarak dönüş yapılması için müşteri temsilcilerini defalarca aradım ve kayıt açtılar fakat bırakın acil dönüş yapmayı yasal cevaplama süresi olan 7 günü de aşarak tam 20 gündür cevap beklemekteyim ve hiçbir şekilde THY tarafından dikkate alınmamaktayım. THY firmasının yolcularını bu şekilde maddi manevi mağdur ettiğini herkese duyurmak istiyorum.

Savas Savas 2.136 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları