Anadolu Hayat Emeklilik Sigorta Şirketlerinin İşi Bahane Arayarak Ödemeden Kaçmak Mıdır?

Yasin Yasin26 Eylül 01:29

2131/1543**55 sertifika numarasına sahip hayat sigortası, rahmetli merhum akrabam Asim Köprübaşı tarafından İş Bankası'ndan kredi çekilirken satın alınmış ve gerekli primi ödenmiştir.

Merhum 07/07/2020 tarihinde vefat ettiğinden İş Bankası'na, kredinin sigorta şirketinden tahsili için istenen belgeleri teslim ederek başvuruda bulunduk. Sigorta şirketi, sigorta başlangıç tarihinden önce 'kalp rahatsızlığı' teşhisi konulmasına rağmen, güya sağlık beyan bölümünde beyan edilmediğinden, ödeme yapmayı reddediyor. Sigortalı Asim Köprübaşı kalp rahatsızlığını neden gizlesin ya da neden farklı beyanda bulunsun? Siz sigorta yapmazsanız başka şirket yapardı, Velev ki eksik bildirimde bulunmuş veya gerçeğe aykırı ihbarda bulunmuş ise bu durumları bildirmemesi nedeniyle sigorta şirketi 1 ay içinde sözleşmeyi feshedebilirdi. Şirket sigortadan cayma hakkını kullanmamıştır. Şimdi bahaneler üreterek ödemeyi reddedemez ve tazminatı koşulsuz ödemelidir.

Sigorta şirketinin SSK'dan sağlık bilgilerine ulaşması çok mu zordu? Ya da sigorta yapılırken neden belge istenmedi de sadece beyana dayalı sözleşme kuruldu? Belki de banka görevlisi tarafından o kısımlar formalite denilerek hızlı hızlı aretlenerek geçildi! Burada sigorta şirketinin veya bankanın hiç mi ihmali ve suçu yok?

Asim Beyin ıslak imzalı ve kendine ait el yazısıyla 'eski tarihe yönelik herhangi bir ciddi rahatsızlığım veya tedavim olmamıştır' beyanı var mıdır? Elinizde mevcut mudur? Varsa bizlerle ve varisleriyle paylaşın; yoksa merhumun ailesini bu sebepten mağdur edemezsiniz! Yargıtay'da emsal davalar ve kararlar var inceleyebilirsiniz

Tazminatın varislere ödenmesini talep ediyorum. Aksi takdirde Türkiye Sigortalar Birliğine ve Sigorta Tahkim Kuruluna şikayette bulunacağımı; Yargıtaya da dava açacağımı bilgilerinize beyan ederim. İyi çalışmalar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Yasin 28 Eylül 13:05

Kesinlikle çözüm üretme amaçlı aramıyorlar. Sırasıyla sigorta tahkim kurulu, Tüketici Hakem Heyeti ve mahkemeye (Yargıtay) şikayette bulunacağım bu dolandırıcılık için. Bir de sizle mahkemelik olmak istemeyiz diyorlar. Çözüm üretmeyip, dilek ileten müşteri temsilcilerinizin aramasına gerek yok adli süreci an itibariyle başlatıyorum.

Anadolu Hayat Emeklilik Logo Anadolu Hayat Emeklilik 28 Eylül 11:50

Müşterimizle görüşülmüş, kendilerine konuyla ilgili bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Müşteri İlişkileri ve Dijital Kanal Yönetimi Müdürlüğü [email protected] 08507245500

Anadolu Hayat Emeklilik Logo Anadolu Hayat Emeklilik 26 Eylül 01:29

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir. Gerekli inceleme titizlikle gerçekleştirilerek, Size en kısa süre içinde bilgi aktarılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Müşteri İlişkileri ve Dijital Kanal Yönetimi Müdürlüğü [email protected] 08507245500

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler