Anadolu Hayat Emeklilik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Anadolu Hayat Emeklilik İptal İşleminde Tutarsızlık!

3.043görüntüleme
Sertaç
Sertaç 14 Kasım 2020 15:59

Annemin bireysel emeklilik hesabını iptal etmek için geçen ay başvurduk. Kredi borcumuz olduğu için ikimizde kendi hesaplarımızı ayrı ayrı iptal ettirme kararı aldık benimkini güç bela iptal ettirebildik ( Ha gerçi hala param bana ulaşmadı... ) Annemin hesabında 1 ay beklersek 10 yılın tamamen dolduğunu ve kesintisiz parayı alabileceğimizi söylediler.

Biz de 1 ay bekledik ve 2 gün önce Ankara/Kızılay şubenizdeki bireysel emeklilik görevliniz ile talep oluşturduk kimliğin önlü arka fotokopisini ve formu size o İş Bankası'ndan yollamamıza rağmen bugün emeklilik hesabınıza ilişkin emeklilik talebiniz alınmıştır diye mesaj geldi.

Biz iptal ettirmek isterken neden hala bizi zorla emekli etmeye çalışıyorsunuz?

Paramızın hemen taraflarımıza geri iadesini istiyoruz. Sizden kredi değil kendi paramızı istiyoruz. Kendi paramızla da bu kadar mağdur etmeyin!

Gelişme
Gelişme

16 Kasım 2020 20:28

https://www.sikayetvar.com/anadolu-hayat-emeklilik/anadolu-hayat-emeklilik-iptal-isleminde-tutarsizlik

Bu şikayetimden sonra bugün müşteri hizmetleriniz bizi trafikteyken aradı ve telefon konuşmasını duyamadığımızı yanlış bir komut vermekten çekindiğimiz için de 30 dakika sonra tekrar aramanızı beyan ettik.

Ama bugün içinde bize geri dönüş sağlanmadı, kredi borcumuz var 1 gün sizin için önemsiz olabilir ama bizim için önemli.

Müşteri hizmetlerinize kendimiz bağlanamıyoruz çünkü ulaşım sağlamak neredeyse imkansız. En kısa zamanda geri dönüşü sağlayıp paramızı geri iade etmenizi istiyoruz.

Anadolu Hayat Emeklilik Logo
Anadolu Hayat Emeklilik14 Kasım 2020 15:59

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir. Gerekli inceleme titizlikle gerçekleştirilerek, Size en kısa süre içinde bilgi aktarılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Müşteri İlişkileri ve Dijital Kanal Yönetimi Müdürlüğü [email protected] 08507245500

Sertaç
Sertaç16 Kasım 2020 16:04

Trafikte olduğumuz için telefon konuşmalarını duyamadık. 30 dakika sonra arayın dedik ve arayacağınızı beyan etmenize rağmen hala bir ulaşma sağlanmadı. Bir an önce ararsanız seviniriz.

Anadolu Hayat Emeklilik Logo
Anadolu Hayat Emeklilik17 Kasım 2020 10:14

Müşterimize iletmiş olduğu telefon numaralarından ulaşılamamaktadır. Konu ile ilgili bilgi verebilmemiz için kendisine ulaşabileceğimiz telefon numarasını içeren bir e-posta göndermesini veya 08507245500 numaralı telefondan iletişim merkezimizi aramasını rica ederiz. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Müşteri İlişkileri ve Dijital Kanal Yönetimi Müdürlüğü [email protected] 08507245500

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler