Anadolu Hayat Emeklilik 60 Günlük Yasal Cayma Hakkımı Kullandırmıyor!

Dilan Dilan28 Ağustos 18:44

60 günlük yasal cayma süresi içerisinde, Anadolu Hayat Emeklilik Şirketinde bulunan bireysel emeklilik sözleşmesinden cayma talebimi şirkete ilettim. Bu esnada yaptığımız görüşmede müşteri temsilcisi benden hiçbir şekilde bilgi ya da ücret iadesi için IBAN numarası istemedi. Şirketin sonra beni arayacağını belirtip telefonu kapattı. Telefon görüşmelerimiz kaydediliyor, Banka kayıtlarında sabittir. Sonrasında ben mail atmak suretiyle bana ait IBAN numarasını Anadolu Hayat emekliliğe bildirdim. Mail attıktan sonra müşteri hizmetlerini de arayıp hem Mailin gelip gelmediğini, hem de IBAN numaramı teyit ettirdim ve görüşme yaptığım arkadaş 60 günlük yasal cayma süresi içinde cayma hakkımı kullandığım için herhangi bir kesinti yapılmayacağını, toplamda ödediğim prim tutarı olan 400 TL'nin IBAN'a iade edileceğini söyledi. Bu da telefon görüşmelerinde banka kayıtlarında sabittir. Bu görüşmeden iki gün sonra arayan müşteri temsilcisi arkadaş ise cayma talebime ilişkin kaydın kapatıldığını, zira benim telefonlara cevap vermediğimi ve bu yüzden cayma talebi değil ayrılma talebi olarak kabul edileceğini ve 201 TL kesinti yapılacağını bana bildirdi. Gerekçe olarak ta telefona cevap vermediğim söylendi. Yani, Anadolu Hayat Emeklilik, Cayma talebimi ilettikten sonra sırf telefonlara cevap vermediğim için şirket kendi inisiyatif alarak cayma talebini sistemden kaldırmış. Kendimin cayma talebinin iptali şeklinde bir talimatı kesinlikle olmamasına rağmen Anadolu Hayat Emeklilik kendi inisiyatifi ile talebimi sistemden kaldırmış ve bugün arayan arkadaş bana 201 TL kesinti yapılacağını söylüyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Dilan 28 Ağustos 23:37

Kısa zamanda mağduriyetimin giderilmesini, tarafıma tam ücret ödemesi yapılmasını istiyorum. Aksi takdirde Hazine Müsteşarlığı Emeklilik Gözetim Merkezi kurumuna başvuruda bulunmak zorunda kalacağım.

Anadolu Hayat Emeklilik Logo Anadolu Hayat Emeklilik 28 Ağustos 18:45

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir. Gerekli inceleme titizlikle gerçekleştirilerek, Size en kısa süre içinde bilgi aktarılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Müşteri İlişkileri ve Dijital Kanal Yönetimi Müdürlüğü [email protected] 08507245500

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler