08 Eylül 2017

Anadolu Hayat Emeklilik 2 Aydır Beni Oyalıyorlar!

Anadolu Hayat Emeklilik otomatik katılım hesabımda bende her ay 94 TL kesiliyordu ancak daha sonra benim isteğim olmadan Anadolu Hayat Emeklilik'in bilgisi olmadan hesabımdan 943 TL para kesildi. Kendilerini aradığımda yanlışlık olmuş kusura bakmayın diyerek paramın 7 iş gününde hesabıma tekrar yatacağını söylediler ben paramın tekrar yatacağını beklerken diğer ay yine 943 TL para kestiler ve her aramamda beni oyalıyorlar. 7 iş günü diyorlar ancak sonraki ilk aramam 4 gün sonra oldu bugün 1. gün dediler tekrar 10 gün bekleyip aradım daha sizin işlemin ilk günü dediler bir 10 gün daha bekledim şimdi de sizin işlem tahsilat biriminde evrak inceleniyor bitince ödenecek dediler 2 aydır bekliyorum. Ayrıca maile cevap bile vermiyorlar.

Burak 695 Okunma

Cevaplar

  • Burak13 Eylül 2017

    4 gün önce Anadolu Hayat Emeklilik ile ilgili şikayetimi bildirdim cevaben titizlikle inceleyeceklerini yazdılar ancak hiçbir geri dönüş olmadı ayrıca 2 aydır sistem hatası nedeniyle fazla tahsil ettikleri 900 TL'yi şu an itibariyle yeniden kesmişler ve 3. Ayına girdik. Titizlikle dolandırıyorlar. Gerisi size kalmış.

  • Anadolu Hayat Emeklilik Temsilcisi08 Eylül 2017

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir. Gerekli inceleme titizlikle gerçekleştirilerek, Size en kısa süre içinde bilgi aktarılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Müşteri Hizmetleri Merkezi [email protected] 08507245500

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön