Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları Mimaroba Profesyonellikten Uzak

Luna Luna2 hafta önce

Mimaroba Şubesi resmen ticarethane kurumsallıkla alakası yok, parayı alıp üstüne hakaret ediyorlar. Kadın bağırıp dengesizlikle suçladı beni. Mücbir sebeplerle iptal istiyorum yönetimle görüşüp bilgi verebilecekken hiç almadığım bir hizmetten nasıl para kazanırım derdinde profesyonellikten uzak yokuşa Sürmeli saçma bir konuşma!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Luna 1 hafta önce

Bugün genel merkezlerini aradım. 07/03/2020 tarihinde satın aldığım hizmete ilişkin belgede herhangi bir resmi ibare olmadığı dikkatimi çekti sordum, herhangi bir sayı vergi numarası yoktu çünkü. Sözleşmede de keza öyle. İmzalarken dikkat etmediniz mi dediler. Kurumsal hizmet sunduğunu söyleyen bir firma tarafından dolandırılacağım aklıma gelmedi dedim. Konuştuğum personel 45 günlük iade sürecinden bahsetti biz size döneriz dedi. Kiminle başlayacak bu süreç? Yetkililerin tarafıma ulaşmasını istiyorum belge ekte!

profile-icon Luna 2 hafta önce

Amerikan Kültür Mimaroba tarafından tarafıma 20/03/2020 tarihi itibari ile başlanacağı bildirilen ancak ülkemizde baş gösteren Coronavirüs ( Covid 19 ) pandemisi- salgını nedeni ile belirtilen tarihte başlayamayan sağlık ve salgın nedeni ile ne zaman başlayacağı belli olmayan kurs programının, İçişleri bakanlığınca belirsiz süre toplu eğitim vb. Organizasyonların iptaline ilişkin genelge gereğince sağlık ve aynı zamanda salgın gibi mücbir nedenler bulunmaktadır. Cayma hakkımı kullanarak ödemesini yaptığım tutarın, eğitime ilişkin sözleşmede belirtilen kitap, kelime programı vs. Tarafıma verilmediği, kurs programının başlatılamaması nedeniyle, iptalini 17/03/2020 Eğitim Danışmanı Hilal Kahyaoğlu’ndan talep ettim. Yine; kendisi uygunsuz bir üslupla sözleşme şartlarından bahisle iade için bizzat başvurmam gerektiğini uygun görülürse iade işlemimin kendilerince belirlenen sürece yapılacağını söyledi. Ancak ülkemizdeki salgın nedeni ile bulaş riski olduğundan kendisinden faks veya mail yolu ile sorunun çözümünü talep ettim. Ancak kendisi sürekli yokuşa sürmediğine ilişkin akıl dışı cümleleri tekrarlayarak, iadeyi yapma kısmını zorlaştırıcı tutum sergiledi. Maille talebimi bildirdim. Herhangi bir geri dönüş yapılmadı. Faks sistemleri çalışmamakta. İlgili Personel, ilgisiz ve gaspçı gibi davranmakta profesyonel tutum sergilememektedir. İlgili hizmet alımına ilişkin sözleşmenin iadeye ilişkin ilgili maddelerinin Tüketicinin haklarını korumak amacıyla oluşturulmuş 07/11/2013 tarih ve 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında KANUN’un 5. Maddesinde belirtilen “Haksız şart; tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır., ” kapsamına girdiği ve kurumunuz çalışanlarınca şahsıma uygulanan muamelenin iyi niyetle ve şeffaflıkla çözümden uzak bir iletişim anlayışı içinde davrandığı aşikardır. Bu noktada eğitim kapsamında insani değerlerin dışında iletişim ve müşteri memnuniyet gözetmeyen kurumunuzdan hiçbir koşulda hizmet almak ve ortak bir noktada buluşmak mümkün olmadığından iade işleminin ivedilikle tarafıma yapılmasını tekrar talep etmekteyim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler