Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları Almadığım Eğitimin Ücreti İçin Açılan İcra Davası!

Besim Besim09 Ocak 2019 17:36

Trakya Üniversitesinde Bilgisayar Müh. Okuyorum aynı zamanda çalışmak zorunda olduğum için derslere biraz ara verip İstanbul'da bir firmada çalışmaya başladım. Çalışmaya başladığım firmanın sokağında bulunan Amerikan Kültür Derneği Şişli 'de 5 Kur eğitim almak için kayıt yaptırdım. Toplam 4250 TL ücreti 10 taksit yaptık kur başı 850 TL'ye denk geliyor.

İlk kuru aldım geçtim ve 850 lirayı ödedikten - 1 kur ücreti - sonra ben işten ayrıldım ve üniversiteye gideceğimi bildirip telefonda kurs yetkilisi ile görüştüm durumu anlattım iptal etmek istediğimi fakat şehir dışında olduğumu vs..bana tamam sorun değil buraya geldiğinizde iptal işlemlerini gerçekleştiririz dediler fakat aradan 1.5 ay geçtikten sonra bana bildirmeden icra davası açmışlar ve kimse aramadı, SMS vs... de gelmedi. Ben bugün e-devlete baktığımda şans eseri gördüm. Önce avukatlarını sonra kursu aradım avukatı Y** hanım bana kursu arayıp sorunu çözebileceğimi söyledi, kurstan da bana dediler ki siz kursu dondurmuşsunuz ve size bir sürü SMS atıldı dönüş alınamayınca icra açıldı durumu avukat ile çözebilirsiniz fakat sonrasında ben kursu dondurduğuma dair imzaladığım belgeyi istediğimde aslında dondurmadığım ortaya çıktı çünkü öyle bir belge yoktu. Ben başka bir şehirde okuyor olduğum için sözleşmeyi tek taraflı fesih edebileceğimi biliyorum gözden kaçmış vs..olsa anlayabilirim ancak bir art niyet var. Dondurdunuz ve ödemediniz deyip aramadan haber vermeden icra davası açıyorlar 1.5 ay içinde fakat dondurduğuma dair belge vs..yok. Gittiğim 1 kur'un ücretini zaten ödediğimi, sözleşmenin fesih edilmesini ve davanın çekilmesini rica ettiğimde tabi ki şikayette bulunabilirsiniz şeklinde dönüş yaptılar. Haklarını bilmeyen biri olsaydım ben belki de tüm icra masrafını ve gitmediğim eğitimin ücretini bana ödeteceklerdi ki MEB Özel Eğitim Kurumu mevzuatında böyle bir şeyin olamayacağı açık bir şekilde yazılmış. Konu ile ilgili de CİMER'e ve MEB Özel Kalemi'ne ayrı ayrı durumu bildiren şikayetlerde bulundum ve çözüme kavuşana kadar da peşini bırakmayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sayın Besim V.; Genel Merkez ile Şişli Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu arasındaki franchise (temsilcilik) sözleşmesi Mayıs 2018 itibari ile feshedilmiştir. Bu sebeple bahsetmiş olduğunuz kurum ile aramızda franchise ilişkisi bulunmamaktadır. Kurum, kendi tüzel kişiliği olan ve hukuki/cezai ehliyeti bulunan bir kurum olup bu kuruma ait şikayetlerin doğrudan dil kursunun ticari unvanına, ilgili Tüketici Mahkemelerine veya hukuki yollarla yapılmasını rica ederiz. Bu açıdan Genel Merkezimizin başka kurumların eylemlerinden dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Saygılarımızla, Amerikan Kültür Genel Merkez

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler