Toplam çözüm sayısı
..
Amerikan Hastanesi (İstanbul) ile ilgili

Şikayetin Durumu

 •   Yayında
 •   Cevaplandı
 •   Çözüldü
 • profile
 • profile
2 Destekçi
  14 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Amerikan Hastanesi (İstanbul) Benim İçin Bitmiştir

10495görüntüleme
Y. S.
Y. S. 14 Ocak 12:38

Her şeyin başı sağlık. Her şeyin temeli güven. Amerikan Hastanesi’nde rızam olmadan kısmi kolonoskopi yerine full anestezi ile full kolonoskopi yapılması sonrası, bana veya refakatçime sorulmadan, doktor kafasına göre iyi huylu poliplerim olduğunu iddia ederek bunları temizledi ve biyopsiye gönderdi. Rızam olmadan ve hiçbir hazırlığı yapılmamış tüm bu işlemleri bana fatura etti. Üstelik yaptığı hiçbir işlem veya verdiği hiçbir öneri sağlık durumumda bir iyileşmeye sebep olmadı. Hatta sağlık durumumda bugün gerileme var.

En aşağıda e-postamı okursanız yasal haklarımı kullanacağımı söyledim ancak bence bu mantaliteyle uğraşılmaz. Amerika’da olsa bu yapılana milyon dolar tazminat verirler, bunu bir hukukçu olarak söylüyorum.

Hastanenin avukatı ile son konuştuğumda klasik indirim isteyen bir müşteri olduğumu varsayarak konuştular veya konuyu oraya çekiyorlar. ‘Bizim hastanemiz bunu yapmaz, başka hastane olsa anlarım’ demeleri olayı iyice trajikomik bir hale dönüştürdü. Yaşadıklarımı birebir size aktarmak istedim. 

Buradaki olay;  faturanın ne kadar aşırı şişkin olmasından daha önemlisi, insanları aptal yerine koymaya çalışıyorlar. Ve konu benim sağlığım… Yaşadığımın 1/10’unu yaşasa insanlar çıldırır – siz bu hastaneyle bence bunları yaşamayın diye yazıyorum. 

 • profile
 • profile
2 Destekçi
  14 Yorum

14 Yorum

Gulsah
Gulsah15 Ocak 16:54
 

Aklım, bir hastanın gerekli prosedür olan ön hazırlığının yapılmadan; karambolle full kolonoskopiye sokulmasını almıyor. Refakatçisi olduğum Hastam, rektoskopi yani kısmi kolonoskopi diye girip; rızası olmadan full kolonoskopi yapılarak çıkmıştır.

Gulsah
Gulsah15 Ocak 16:59
 

Müdahale gerektiren bir zaruriyet olmaksızın tetkik amaçlı yapılacak bir işlemde doktorun, hasta yakınına bile bilgi vermeden, uyutulan hastaya daha kapsamlı bir işlemi yapma inisiyatifi, Amerikan hastanesinin son dönemki kötü şöhretine yakışmakta

Gulsah
Gulsah15 Ocak 17:09
 

Özgür irademizle seçtiğimiz bu sağlık kurumundan ve sayın doktorundan gördüğümüz kayıtsız tutum ve "yüksek faturaya itiraz eden müşteri" muamelesi, onlar için hasta değil kar amacı güttükleri müşteriler olduğumuzu bize talihsiz bir tecrübeyle öğretti

Y. S.
Y. S.16 Ocak 10:26
 

Devamı yorumlarda 8 sayfa olarak görebilirsiniz

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:36
 

Bana dün gelen e-posta: y* Bey Merhaba, Kurumumuzda 11.11.2020 tarihinde görmüş olduğunuz tedavi sonrasında, sigortanızdan hasta payı olarak size kalan 9.335-tl lik tutara %30 oranında indirim uygulanmıştır. Kalan bakiyenizi 6.534-tl olarak sizlere bildirmek isterim. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımla,

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:37
 

Aşağıda ayrıntısını okuyabileceğiniz olayların özeti: -Hastaneye gitmeden önce sağlık durumumdan daha kötü bir sağlık durumundayım – yaptıklarının hiçbir faydası olmadı. -Bu işlem normalde 1.000-1.500 TL’ye yapılabilecekken, ben 3 katına kadar ödemeyi kabul edip kısmi veya full kolonoskopinin sigortam tarafından karşılanacağının onayını almıştım. Ancak 4.000 küsur tl fatura çıkacağına, işlemden birkaç saat sonra 14.000 küsur fatura çıkardılar. -Kanamalı hemoroid şikayetiyle Amerikan Hastanesi Gastroenteroloji bölümünden Dr... E* y* K*’na muayene olmaya gittim – ilk görüşmeden fatura çıkana kadar her seferinde yanımda aynı refakatçi de vardı.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:38
 

İlk muayenenin sonunda belki kısmi kolonoskopi, belki full kolonoskopi olabileceimi önerdi. Refakatçimle bu konuda düşüneceğimizi konuştuk ve herhangi bir fiyat vs. Konuşulmadı. Kararımızı kendisine WhatsApp’tan yazılı ve net bir şekilde iki kez kısmi kolonoskopiden yana kullanacağımızı belirttik. Full anestezi istemediğimi net bir şekilde yazdım ve ‘tamam’ cevabını aldım. Bu konuşmanın sonrasında kısmi kolonoskopiye gitmeden full kolonoskopi hazırlığı yapmadık (Full kolonoskopinin prosedürü 4 litre’lik bir sıvıyı içmeyi ve o güne ait ciddi bir beslenme rutinini içeriyor – ilk görüşmemizde bunu tercih etseydik doktor bu şekilde hazırlanmamız gerektiğini söylemişti) 11.11.2020 günü hastaneye gittiğimizde bu bölümün desk’inde çalışanlar hemşireler sigortanın bu işlemin %80’ini karşılayacağını söylediler.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:38
 

-Günün sonunda hızlıca beni içeri aldılar ve en kötüsü belki de içeride bile hazırlık yapılırken birkaç kez ‘Kısmi kolonoskopi olacak sadece değil mi? ’ diye sorulduğunda geçiştirilmemdi. Resmen hemşirelerle beraber beni geçiştirdiler. -Bu tıbbi müdahale kesinlikle hukuka aykırı şekilde gerçekleşmiştir ve kesinlikle telafi etmek için hiçbir aksiyon almamak ile beraber, yaklaşık 2 ay boyunca benimle kontak bile kurmadılar. 2 ay geçtikten sonra da paralarını istediler. Bu benim kendim için Amerikan Hastanesi’ni bir daha tercih etmeyeceğimin özetidir. Kendilerine attığım ilk e-postayı da aşağıda okumak isterseniz şu şekildedir. (Doktor ile WhatsApp yazışmalarımı fotoğrafa ekleyebilirsem onları da net bir şekilde görebileceksiniz)

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:38
 

Çok değer verdiğim önemli bir genel cerrahın referansıyla, bağırsağımdaki düzensizlik ile ilgili Allianz sigortamla kontağa geçerek 04.11.2020 tarihinde randevu alarak gastroenteroloji alanındaki doktorunuz Dr... E* y* k* ile muayeneye gittim ve anlattıklarım sonrası bana sadece 10-15 cm’lik kısmi kolonoskopi yapılabileceğini ve istersem işleme girmişken full kolonoskopi yapılabileceğini de belirtti kendisi. Sebep olarak da ben 35 yaşındayım; ‘’45 yaş civarında zaten kolon kanseri riskine bakılabilecektir, istersen şimdiden bakabiliriz’’ dendi. Daha sonra ekte hasta haklarından Psk. S* A*’ya da daha önce fotoğraf olarak mesajlaşmamızı paylaştığım gibi benim bu dönemde sadece kısmi kolonoskopi tetkiki için başvurduğumu kendisi biliyordu.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:39
 

Parazit testimi başka yerde de yapabileceğimi belirttikleri için ben önce Biruni Lavoratuvarında bu testi yaptırdım; sonra da bir sonraki hafta (yani bu hafta) full kolonoskopi istemediğimi açıkça yazılı ve sözlü birçok kez belirterek önce Covid testimi 09.11.2020’de yaptırıp, daha sonra ayın 11’i için randevulaştık. Sabah 08.30’da hastaneye lavman işlemini yapmam için çağrıldım ve ne yapmam söylendiyse yaptım. Beni Amerikan hastanesinden 10.11.2020 günü saat 10.34 civarı aradıklarında sigortamla daha önce konuşmuştum ve onlar da full kapsayacak – hatta full kolonoskopi yapsam bile kapsayacak demişlerdi – aynı şekilde hastanenizden. Ses kayıtlarını dinlerseniz, full kapsıyor ise sadece 10-15 cm’lik kısmi kolonoskopiyi zaten kapsar şeklinde bilgi aldım.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:39
 

Bunlar bir kenara, işin en üzücü tarafı, 11.11.2020 Çarşamba günü ben hastaneye geldikten sonra hemşirelerden Tuğçe Hanım’ın da bildiği üzere ‘Kısmi Kolonoskopi tetkiki olacak değil mi? ’ ben deyince, ‘Doktorunuz öyle demişse öyledir’ dedi kendisi. Hasta yakınım da bunun şahididir ve zaten bunu dediğimizi hemşire hanım da hatırlıyor. Bu noktada zaten bir kanıta ihtiyacımız yok çünkü en hayal kırıklığı yaratacak durum asıl işlem başlanırken oldu. Ben içeri alındığımda önce iki farklı hemşireye (Birisinin adı Zeynep idi) ve sonra doktoruma tetkikin kısmi yapılacak olup olmadığını sorduğumda, her seferinde doktor ‘Evet evet’ derken, hemşireler hiçbir şey söylemedi. İnanılmaz iletişim bozukluğu var bence aralarında ve kimse bir hastaya olacak olan şeyin bilgisini vermiyor.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:39
 

Ben narkozdan çıktığımda bana klasik full kolonoskopi işlemi uygulandığı söylendi. Aynı zamanda karşılaşılan 5 tane polipin de alındığı söylendi. Doktor bununla ilgili önceden eğer böyle bir durumla karşılaşırsam veya tetkik sırasında karar verirsem ve bir şey görürsem işlem de yaparım gibi bir şeyi hiçbir zaman zikretmedi ve benden onay almadı. İşin daha da vahim yanı, ben narkozdayken hasta yakınım da oradayken gerek görülebilecek bir şey onunla da paylaşılmadı. Bu noktada yapılan işlemin standart bir kolonoskopi işlemi olduğunun özellikle altını çizmek isterim. Yani doktorun kendi kararıyla acilen karar verip gördüğü bir polipe dokunabileceği bir durum yok ortada. Full kolonoskopi yaptırsam da sigortamın bunu karşılamasına rağmen, hasta hakları birimine giderken bize bu ödemenin açıklaması da verilmedi.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:39
 

Full kolonoskopiyi sigortam kapsadığı halde ve bu daha önceden doktor ve hastaneyle konuşulduğu halde, işlemden sonra bana nasıl 14.230 TL’lik bir fatura çıkarıldığını ve Allianz’dan kalan limitim 4.895 TL iken benim %30 katılım payım 1.468 TL olacak sadece. Kalan 9.335 TL’nin neye istinaden benden istenildiğini dahi bilmiyorum. Bunun cevabını da ne sigortacım ne ben alamıyorum çünkü tarafınızca yanıt verilmiyor. Bana zaten kalan limit kadar onay verildi. Allianz ile anlaşma fiyatları Amerikan hastanesinin zaten belli. Bu kadar fahiş bir fark olması değil konu, en ufak farkın bile benimle paylaşılmaması kabul edilebilir bir durum değil. Hiçbir onayım yokken; vücut bütünlüğüme yönelik müdahale kesinlikle kabul edilemez. Doktor ‘Bu benim sorunum değil, hastane ile çözeceksiniz’ derken hastanede bunu çözeceğimiz birine henüz ulaşmış değiliz.

Y. S.
Y. S.22 Ocak 16:40
 

Doğal olarak, bir hasta olarak muhatap bulamadığım ve derdimi anlatamadığım için, sizin yarın 13.11.2020 tarihinde yapacağınız değerlendirmede belirtilen rakamlarla ilgili hiçbir sorumluluğu üzerime almayacağınızı bilmenizi isterim. Gerekirse de yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Özetle, daha önceden onay alınan ve birçok kez yazılı ve sözlü şekilde anlaşılan kısmı kolonoskopi tetkik işlemi dışında bilgim ve onayım dışında yapılan ve ekstra faturalandırılan hiçbir işlemi kabul etmediğimi önemle bilginize sunarım. Saygılarımla

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Şikayetvar’ı ziyaret amacınıza dönük tek soruluk anket için 8-10 saniyenizi bize ayırır mısınız?

Benzer Şikayetler

profile
 • 0görüntüleme
 • 10 Şubat 15:19

Randevu alıp şehir dışından r** ı** hanıma geldim. Ulaşımdan dolayı yarım saat geç kaldım. Beni almadılar. Toplantıdayım dedi telefonda. Oysa ki odasındaydı 2ay önce geldiğimde verdiği ilaçlar hiçbir işe yaramadı aradığımda ilgisiz davrandı. R** i** i bu davranışından dolayı kınıyorum böyle bir hast...

profile
 • 0görüntüleme
 • 06 Şubat 12:14

Amerikan Hastanesi'nde kızıma çürük tedavisi için gittiğimde çocuk doktoru olan bir kadının odasına girdik, daha ağzını dahi incelemeden doktor denen kadın şahıs siz ameliyathaneye inin orada gerekli formu doldurun bende fiyat çıkaracağım dedi muayene dahi etmeden çocuklar ağzını açmaz ben ameliyat ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 17 Aralık 2020 18:01

Koç ailesine ve kalitesine güvendiğimizden dolayı ve İstanbul'a yeni taşındığımız için kendimize gebelik süresince bizimle birlikte olmasını istediğimiz doktorumuzu tercih etmek istiyorduk ve bölüm başkanı Prof. Dr... B***U***n'dan randevumuzu aldık. 17.12.2020 tarihi saat 14:20'de eşim ile birlikte...

 • profile
1 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 04 Kasım 2020 01:25

2019 Eylül'de kalça ve bacak bölgemde yaşadığım aquafilling maddesi ile gittiğim hastanede acil ameliyata alındım 14 aydır enfeksiyon tekrarlıyor. En son 30 Ekim yine bir bacağımdaki bir enfeksiyonla gittim acilde 1 saatten fazla 39 derece ateşle beklettiler ağrıdan ölüyordum hiç müdahale etmediler ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 14 Eylül 2020 17:06

Fizyoterapi randevumun yazılı olduğu kağıdı bulamadığımdan dolayı hastaneye telefon açtım normal şartlarda randevu oluşturulan departmana bağlanmama rağmen kendileri randevuyu görüntüleyemedikleri gerekçesiyle beni fizyoterapi departmanına aktardılar, dakikalarca hatta bekledikten sonra ulaşamadıkla...

profile
 • 0görüntüleme
 • 14 Eylül 2020 13:23

Daha önce başka bir hastanede ameliyat geçirmiş olan hastamızın rahatsızlığının geçmemesi ve ameliyatı yapan doktorun başka bir şey yapamayacağını söylemesi üzerine yeni doktor ve hastane arayışına girdik. Aklımıza Amerikan Hastanesi geldi. Kolon ve rektum cerrahisinde iyi ve tecrübeli olduğu iddia ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 03 Temmuz 2020 16:36

Ateş düştüğü yeri yakar derler. Oğlumun sağlık problemi için bir tavsiye üzerine bu hastaneye bağlı çocuk nöroloğu olan profesör s**hanımdan randevu aldım. Kendisinde ne özel sigorta geçiyor ne de Koç indirimi. Neyse çocuk olunca umurumda değil tabii 750 TL para verdim ve gittim. Durumu tüm notlarım...

profile
 • 0görüntüleme
 • 02 Temmuz 2020 20:24

Amerikan Hastanesi'ne Dermotoloji doktoruna gittim. Kontrol randevum vardı yarım saat geç geldim diye bugün gidin alamayız dediler rica ettim asistanda tekrar doktora iletmesini. Bayan asistan saygısızca üzerimize geldi. Sert üslup sergiledi. Sadece 5 dakika girip çıkacaksınız. Muayene yok dedi. Dok...

 • profile
1 Destekçi