Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Amazon'un Bir Türlü Doğru Ürünü Teslim Edememe Sorunu

918görüntüleme
Cem
Cem 01 Aralık 2020 13:31

23 Kasım 2020 tarihinde 10 kg kedi maması sipariş ettim daha sonra ürünler elime ulaştı kargo paketini bir açtım 12 kg köpek maması yollamışlar. Kendi aracım yok kargo uzak bir de bunu kargoya götürüp iade edeceğim. Neyse bari dedim kargonuz gelsin evden alsın, müşteri temsilcisi elimden geleni yapacağım form dolduruyorum 2 gün bekleyin dedi. 2 gün sonra gelen giden olmadı. Bu arada kedi mamasız kalmasın diye aynı üründen 26 Kasım 2020'de 2. Kez sipariş verdim ürün salı günü gönderilecek dendi neyse bugün salı girip kargo sürecine baktım bir de ne göreyim "Tahmini teslimat tarihi belli olduğunda size e-posta göndereceğiz." yazıyor. 

Kafayı yersiniz bu kadar büyük bir şirket nasıl böyle sorumsuzluk yapar aklım almıyor. 2 ürün sipariş verdim 2sinde de rezil oldum üstüne elimde 12 kg köpek mamasıyla kaldım. Anlayacağınız 660 ve 540 liralık 2 sipariş verdim 330 liralık köpek maması aldım. Benim için Amazon Türkiye defteri kapanmıştır. Yurt dışındaki hizmetle Türkiye'deki hizmet sistemlerinin zerre alakası yok. Aşırı özensiz ve amatörce çalışıyorlar.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Cem
Cem15 Aralık 2020 15:52
 

Ürünü kargo gelip almadı kucaklayıp götürdük verdikleri kargo kodu sorunlu çıktı 2 3 saat ürünle orada bekledik falan filan en son ürünü iade ettim Amazon'a ulaştı para 8 gündür iade edilmedi. Biraz önce müşteri hizmetlerine ulaştım benim söylememle

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler