Amazon'dan Alışveriş Yapmanın Cezasını Çekiyorum

Adem Adem19 Şubat 20:38

Türkiye pazarına gelmesiyle e-ticarette olumlu gelişmeler yaşayacağımızı düşünürken maalesef yerli firmaları mumla arayacak konuma geldik.

Olay şöyle: 13 Şubat 2020 tarihinde mutfak için bir televizyon almaya karar verdim. araştırmalarım sonucuna satıcısı Amazon müşterisini korur, hiç hiçbir mağduriyet oluşturmaz diye daha pahalı olmasına rağmen Amazon.com.tr'yi seçtim. 3701953 sipariş numarasıyla ürün 14 şubatta kargolanmış görünüyor ve en geç 19 şubatta teslim edileceği yazıyordu. Kargoyu takip ettiğimde de her şeyin yolunda olduğu görünüyordu. Bugün kargo şirketini aradım neden ürünün teslim edilmediğini sorunca şahsıma ait bir kargonun olmadığını öğrendim. 

Hemen Amazon müşteri hizmetlerine bağlandım, ürünün kargolanmasıyla ilgili bir sorun oluğunu, belkide ürünün kaybolduğunu, sorunu çözeceklerini belirtiler. Daha sonra bana ulaşıp ürünün iptal olabileceğini yeniden ürünü almamı önerdiler. Bunu kabul etmediğimi kredi kartı hediye puanlarımın iptal edildiğini belirttim, fakat hiç kale almadılar. Daha sonra mağduriyetimin giderilmesi adına 20 TL hediye verildiğini belirttiler. 

Aldığım ürünü göndermediler, sorunu çözemediler, en kolay yol iptal edin yeniden alın dediler, 75 lira chip paradan oldum ve 20 TL gibi gülünç bir miktar hediye ediyorlar. Nereden tutarsak tutalım ellerinde kalıyor. En önemlisi müşterisini önemsemeyen bir firma haline geldi Amazon.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler