Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Amazon'da  Yaşadığım İnanılmaz Prime Gönderim Sorunsalı

1.573görüntüleme
Ervin
Ervin 10 Kasım 2020 11:28

Türkiye'ye gelmeden önce defalarca alışveriş yaptığım ve en ufak sorunu bile beni hiç mağdur etmeden çözen Amazon firmasından 6 Kasım 2020'de h** ile aynı fiyatta olması rağmen Simfer marka bir midi fırın siparişi verdim. Prime kargo sözde Eskişehir'e ertesi gün teslimat yapmasına rağmen tahmini teslimata 9 Kasım girildi. 9 Kasım sabahı MNG Kargo'dan amazonun fırını şubeden teslim şeklinde gönderdiği, gidip şubeden almam gerektiği yazılı bir mesaj aldım. 3 km yakınımda MNG Kargo Dorlion şubesi olmasına rağmen kargo bana 12km ötede olan Eskişehir kurumsal Şubesindeydi. 

Saat 12.00'da Amazon'a giriş yaptığımda ise komik bir şekilde bugün saat 14.36 'da teslim edilmenin denendiği ve başarısız olduğu yazıyordu. 2 saat önceden beni evde bulamayacaklarını öngörmüşler sanırım. Amazon canlı sohbette durumu anlattım. Teslimatın yapılmasını ilettiğini söyledi. Hemen ardından MNG Kargo tekrar teslim edilemedi bilgisini giriş yaptı ve Amazondan kargoyu gidip almam gerektiği hakkında bir e-mail aldım. 12km yürüyüp fırını alıp geri yürümem gerekiyordu anlaşılan. Aynı günün akşamı yine Amazon müşteri hizmetleriyle konuştum ve yine aynı şeyler gerçekleşti. Bugün fırının iadesini istedim.

Milyarlarca dolarlık, dünyanın en büyük şirketlerinden biriyle böyle komik bir sorun yaşayacağımı ve mağdur olacağımı hiç düşünmezdim.  Ben ve ev arkadaşım Prime üyeliklerimizi iptal ettik.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler