Amazon'da Paketiniz Kaybolmuş Olabilir Uydurmacası

Mehmet Mehmet29 Eylül 12:16

18.09.2020'de Amazon türkiye.com dan satın aldığım cep telefonu 23.09.2020'de tarafıma teslim edilmesi gerekirken 29.09.2020'de kadar çeşitli  bahanelerle bekletilerek teslimat gerçekleştirilmemiştir. Bir hafta boyunca onlarca kez yaptığımız telefon görüşmemizde hem Amazon Türkiye hem de kargo firması olan agt (aynı gün teslim) sürekli oyalama taktiği uygulayarak ürünü teslim etmemek için (ürünü temin edemedikleri için olabilir) ortaklaşa muazzam bir gayret gösterdiler.

 30.09.2020'de Amazon firmasıyla yaptığımız telefon görüşmesinde ürünün akıbetiyle ilgili tarafıma hiçbir açıklama yapılmamış olup para iadesinin gerçekleştirileceği belirtilmiştir. İadenin 24 saat içerisinde Amazon tarafından yapılacağı fakat hesabıma 7-10 gün içerisinde geçeceği, bu sürenin bankadan kaynaklandığı tarafıma iletilmiştir. 

Amazon Türkiye-  Agt Firmaları tarafından bana reva görülen bence etik ve ahlaki olmayan bu uygulamadan doğan mağduriyetim için hiçbir şekilde aksiyon almamışlardır. Bu iki firmayla ilgili yasal her türlü hakkımı sonuna kadar arayacağımı bilmelerini isterim. 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler