Amazon'da Fatura Sorunu

Barış Barış05 Ekim 2019 19:15

Amazon.com.tr sitesinden 18 Eylül 2019 tarihinde sipariş verdim. Sipariş elime zamanında ve iyi durumda geldi bunda bir sıkıntı yok. Ancak içinden faturası çıkmadı mailime de gönderim sağlanmadı. Siparişlerim bölümünden olmadığı için müşteri hizmetleri ile konuştum kargo sipariş teslimini sağlamamış ondanmış.

Kargo sistemde teslimini sağladı yine yazdıramıyorum yine mail attım. Verilen cevap şu mobil ve tablette yazdıramazsınız bilgisayardan yazdırmanız gerek. Bilgisayarım yok dedim internet cafe veya kırtasiyeden yazdırabilirsiniz önerisi geldi. Ya kardeşim kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz!

Benim fatura için neden bilgisayara ihtiyacım oluyor ben işlerimi mobil üstünden yürütüyorum Amazon faturayı e-postama gönderemeyecek bir firma mı? Faturayı mı vermek istemiyorlar ben faturamın peşinden koşmak zorunda mıyım? Verilen hizmet bu mudur?

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Samet 09 Ekim 2019 02:13  

    Bütün derdin bu mu :) Sınavdan 95 aldım diye üzülen kişiler aklıma geldi bir an. Biz paramızla alışveriş yapamıyoruz amazondan siparişi askıya alıyor. Maillerde cevap vermiyor. Sen bence siparişin ulaştığına şükret

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler