Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nazım'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Amazon'da 403-7382564-2642750 Numaralı Siparişim

1.667görüntüleme
Nazım
Nazım 29 Kasım 2020 00:51

26 Kasım 2020'de, Black Friday indirimleri kapsamında Amazon.com.tr den 70437 numaralı LEGO seti satın aldım. 2 günde gönderdiler ve 29 Kasım 2020 tarihinde teslim aldım. Kutusu 3 yerinden açılıp kapatılmış ve bantlanmıştı. Kontrol amaçlı açılmış olabileceğini düşünüp, seti yapmaya başladım. İlk 3 pakette sorun yok gibiydi ama içinden çıkması gereken 2. 3 numaralı poşet ve 4 numaralı poşet, set içinde yoktu.

 Zaman kaybetmeden canlı destekten Amazon'a ulaştım. Yaşanan durum için üzgün olduklarını ve ancak iade edebileceğimi ve yeni sipariş verebileceğimi söylediler. Ancak olay burada başlıyor, ellerinde ürün yok, farklı satıcıdan alırsam 300 TL farkı benim ödeyebileceğimi, ileride stok olursa aynı fiyattan alabileceğimi ilettiler. 

Bu hakkımın ne kadar süre geçerli olacağı da meçhulmüş. Diğer teklif ise, eksik olan poşetleri siz temin edin biz size 75 TL iade yapalım. Ben tek tek parça mı arayacağım diyorum cevap yok. Siz LEGO dan isteyebilirsiniz diyorlar. Kredi kartı kampanyasından 50 TL kaybım var dedim, hemen 50 TL lik çek tanımlayalım dedi. 

Bilmiyorum, belki de tanımladılar ama o çek benim indirim yakalayıp aldığım setin fiyatının 1/10 bile değil. Ben aynı setin aynı fiyatla temin edilmesini ve bana ulaştırılmasını istiyorum. Pazartesi sabahı açıp, yarısına kadar yaptığım seti aynen iade göndereceğim, umarım iade sürecinde bir sorun yaşatmazlar.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler