Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Amazon.com.tr  Kendi Deposundan Almama Rağmen!

1.842görüntüleme
Liman
Liman 22 Kasım 2020 17:10

Malum 3 büyük alışveriş sitesinden bilgilerime baktığımda toplam 40-50 bin tl civarı alışveriş yapmışım. Amazon.com.tr dedikleri kadar kötüymüş. Olumsuz çok yorum okuyunca uzun süre direndim, ancak almak istediğim Tefal Blender setini orada görünce (8000035875 numaralı ürün) şans tanımak istedim çünkü satıcı da bizzat kendisiydi kendi deposundan çıkacaktı. 

Önce ödeme alındı günler sonra geç gelecek diye mail attılar yine de iptal etmedim. Sonra hiçbir bilgilendirme yapmadan 17 gün sonra siparişimi iptal ettiler. Hepsiburada gibi siteler bırakın iade yapmayı, bankama iade parası yattığı zaman bile mesaj atıyorlar. Adamların stok yönetimi kötü. Müşteri temsilcisini az önce aradım, (ki o da apayrı bir sorun, siz arayamıyorsunuz onlar arıyor, canlı destek falan da yok mağarada yapmışlar siteyi) stokların hatalı olduğunu söyledi, bana haber vermedikleri için özür dilediğini söyledi. 

Hala stokta ama diyorum evet diyor o da şaşkın bir şey diyemiyor kızcağız. Kardeşim kapatın gidin siteyi böyle saçmalık mı olur dedikleri kadar varmış.

Eşime aldığım hediye de yalan oldu, diğer siteler bu gibi durumda hemen hediye çeki falan indirim kodu verir. Bunlar da o da yok. Şimdi de kendi hesabımla girmekte zorlanıyorum sürekli onay kodu veriyor. Kasıtlı mı yapıyorsunuz kardeşim? Bir an önce kapanmanız dileğiyle.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler